1. Přednáška a praxe: Centračně stabilizační programy, typicky lidská motorika, vývoj kloubů ve fylogenezi a ontogenezi. Aplikace poznatků na motorickou terapii. Teorie silového a protahovacího cvičení. Nácvik nastavení páteře, ramen, kyčlí.
2. D ýchání. Nácvik stabilizačního a relaxačního dýchání v různých polohách a pohybech. Nádechu dolů a silový výdech a jejich aplikace při cvičení. Procvičení bederní páteře.
3. Ramenní a kyčelní klouby, akra. krční páteř, C/Th přechod, hrudník.
4. Pánev a vztahy k ostatním segmentům těla. Metody posilování a strečinku.
5. Domácí cvičení a praktické využití pomůcek a speciálních zařízení (posilovací stroje).
6. Zopakování hlavních celostních a izolovaných cvičení. Využití prvků z tai ji, qi gongu, jógy atd.
Teoretický úvod by měl studenta vybavit znalostmi pro rozhodování o vhodnosti poloh a pohybů z hlediska fyziologického nastavení kloubů. Nácvik praktických dovedností obsahuje diagnostickou palpaci, manuální kontakt při nastavování kloubů a procvičování didaktických dovedností.
Důraz klademe na bezchybné předvedení základních centračně-stabilizačních cviků a jejich nácvik s pacienty. Při praxi se bude prolínat opakování východisek (ontogeneze, fylogeneze, biomechanika, neurální komponenty pohybu).
Používané metody: zdůvodnění výběru cviku, ukázka a učení cviku (manuální a didaktické dovednosti), posilování, strečink, postizometrická relaxace, postizometrické protažení, reciproční inhibice. Vybrané prvky z postupů, kde se centračně-stabilizačních poloh a pohybů využívá (tai ji, qi gong, jóga aj.).