1. Komprehenzivní rehabilitace a její složky. Léčebná rehabilitace, její historie, obsah a cíle. Bio - psycho-sociální koncept rehabilitace. Fyzioterapie, definice a obsah.
2. Rehabilitace v ČR. Koncepce „Rehabilita čního a fyzikálního lékařství“, organizační struktury a jejich legislativní opora. Vzdělání, výzkum, profesní, odborné a jiné organizace (občanská sdružení) zaměřené na rehabilitaci a fyzioterapii, jejich význam.
3. Orientace na lidském těle, aspekce a palpace, horní a dolní končetiny, obličej, šíje, lopatky, pánev, trup
4. Anamnéza. Metodické zásady kinezioterapie. Rozdělení pohybů. Pasivní pohyb, relaxace. Aktivní pohyb, pohyb proti odporu.
5. Rizikové příznaky ve fyzioterapii, individuální a skupinové cvičení, stavba cvičební hodiny, cvičení ve vodě, na nářadí, s náčiním.
6. Goniometrie
7. Antropometrické vyšetření
8. Mobilita na lůžku, manipulace s těžce pohybově postiženými nemocnými, vertikalizace, příklady, možnosti využití moderních technologií u těchto nemocných, rozvoj robotické terapie.
9. Manipulace s pacientem na lůžku, vertikalizace, polohování
10. Pasivní pohyby, relaxace, aktivní pohyby, pohyby odporované
11. Rehabilitační tým, plán. Dokumentace.
12.Anamnéza.
13. Kondiční a dechové cvičení, cvičení s náčiním
14. Nácvik stoje a chůze, různé typy chůze, pomůcky zvl. v domácí péči a možnosti využití moderních technologií (robotizace).
15. Praxe na klinice LDN
16. Prezentace vypracovaných kazuistik a zpětná vazba z praxí.
Předmět přináší základní přehled o oboru rehabilitace a postupech užívaných v rámci léčebné, pracovní, sociální a pedagogické rehabilitace. Studenti se seznámí se základní terminologií v rehabilitaci a fyzioterapii.
Naučí se orientaci na lidském těle pomocí aspekce a palpace. Provést anamnézu a základní antropometrické a goniometrické vyšetření.
Naučí se manipulovat s pacientem na lůžku, provádět pasivní pohyby, relaxaci, aktivní pohyby. Pracují také se zdravotnickou dokumentací a zpracovávají první písemnou práci – kazuistika pacienta.