1. Úvod do ergoterapie - obecné principy a týmová práce 2. Ergoterapie v neurologii - problematika cerebrálních a míšních lézí 3.
Ergoterapie u pacientů s poškozením centrálního nervov ého systému - funkční trénink, pomůcky, nácvik aktivit běžného života, zásady bezbariérovosti 4. Ergoterapie u revmatologických, traumatologických a ortopedických onemocnění - problematika chronické bolesti, vertebrogenní syndromy - škola zad 4.
Ergoterapie pacientů s postižením čití, zraku a sluchu 5. Ergoterapie pacientů s kognitivními a behaviourálními poruchami 6.
Vyšetření funkce a terapie horní končetiny, jemná motorika, Sudeckův algodystrofický syndrom, periferní parézy 7. Ergoterapie na oddělení intenzivní péče - multisenzorická stimulace 8.
Ergoterapie u popálenin a amputací 9. Ergoterapie v psychiatrii a geriatrii
Předmět je vyučován v bakalářském studijním programu Specializace ve zdravotnictví - Obor Fyzioterapie ve 2. ročníku.
Student získá znalosti základních ergodiagnostických postupů.(testy denních činností a sebeobsluhy). Dále nejen znalosti, ale i některé dovednosti v ergoterapeutických postupech u nejčastějších chorob a postižení. Seznámí se s tvorbou ergoterapeutického plánu koordinovaného s kineziterapií/léčebnou tělesnou výchovou. Studenti si uvědomí důle žitost soběstačnosti, naučí se využívat kompenzačních pomůcek. Pochopí přímou návaznost na pracovní rehabilitaci.
Praktická cvičení: praktické vyzkoušení pracovních činnosti a technik v příslušných dílnách, pohyby a přesuny na vozíku, nácvik soběstačnosti na lůžku.