Charles Explorer logo
🇨🇿

IB - Buněčná a molekulární imunologie

Předmět na 3. lékařská fakulta |
CCBGMI21

Sylabus

Přednášky: Základy imunologie I - Nespecifická imunita - charakteristika složek, fagocytóza, komplement, buňky zánětu. Antigen, molekuly MHC. Základy imunologie II - Specifická imunita - B lymfocyty a protilátky. T lymfocyty, TCR, subpopulace a funkce T lymfocytů Semináře/praktika:

1. Fagocytóza a zánět. Fagocytující buňky - charakteristiky (neutrofilní granulocyty, monocyty a makrofágy). Vývoj fagocytujících buněk. Proces fagocytózy: prostup cévní stěnou, migrace a chemotaxe, adherence (opsonizace), endocytóza, fůze fagozomu a lysozomu, digesce a vyloučení štěpných produktů. Antimikrobiální mechanismy závislé a nezávislé na kyslíku. NK buňky a jejich role v imunitní reakci.Zánět - obranná odpověď organizmu na poškození. Role eozinofilních a bazofilních leukocytů v zánětu.

2. Komplement, cytokiny, membránové molekuly imunitních buněk. Nespecifická humorální imunitní odpověď. Komplement - složky a funkce komplementu, štěpné a kontrolní složky komplementu. Klasická a alternativní cesta aktivace, biologické role jednotlivých složek komplementu. Cytokiny - signální molekuly imunitního systému. Základní dělení dle funkce a vzniku. CD znaky - základní typy. Specifické receptory imunitních buněk (Fc, CR), adhezívní molekuly

3. B lymfocyty a imunoglobuliny. Specifická (získaná) imunitní odpověď. B lymfocyty - vývoj a diferenciace, charakteristické povrchové znaky. Specifický receptor B lymfocytů. Struktura, třídy a biologické vlastnosti imunoglobulinů. Imunoglobulinové geny-přeskupení genu pro variabilní doménu, izotypový přesmyk. Role B lymfocytů v imunitní odpovědi, aktivace antigenem, klonální expanze.

4. HLA a prezentace antigenu. HLA molekuly I. a II. třídy - struktura, vlastnosti a lokalizace v organizmu. Polymorfismus genů po HLA. Prezentace endogenních a exogenních peptidů pomocí molekul HLA, úloha APC v aktivaci T lymfocytů. Význam polymorfismu HLA, vazba HLA a chorob.

5. T lymfocyty, vývoj a funkce TCR. Druhy T lymfocytů. T lymfocyty - vznik, diferenciace (thymus), charakteristické povrchové znaky. Specifický receptor T lymfocytů (TCR). Geny pro TCR. T lymfocyty pomocné, jejich funkce. T cytotoxické, mechanizmy cytotoxicity. Imunologická synapse, mechanizmy aktivace T lymfocytů.

6. Apoptóza v imunitním systému. Antigeny. Přehled funkce imunitního systému. Základy testování imunity. Úloha apoptózy v imunitních reakcích. Základní charakteristiky antigenů. Spolupráce nespecifické a specifické imunitní odpovědi. Základní principy metod testování imunitní odpovědi.

Anotace

Dílčí kurz modulu IB.

V rámci modulu Biologie buňky je kurz věnován studiu základních principů struktury a funkce imunitního systému na úrovni buňky.