vyšetřování v parodontologii - základní dokumentace, rtg vyšetření, epidemiologie prakticky - základní parodontologické indexy a jejich praktické používání, analýza příčin onemocnění parodontu a jejich odstraňování, edukace a motivace pacienta pro udržování ústní hygieny, informace o správné výživě a metodách profylaxe zubního kazu, motivace, sestavení individuálního programu ústní hygieny, ošetření iniciálních stavů parodontopatií, sestavení léčebného plánu, prezentace pacienta odbornému zubnímu lékaři, systematická péče a plánování recall - posouzení efektivnosti preventivního programu pacienta, zásady preventivní péče primární, sekundární, terciární, scaling, deep planing, recall, demonstrace chirurgické metod: gingivektomie, gingivoplastika, osteoplastika, lalokové operace, klínovitá excize, ošetření furkací, fenestrace, Edlanova operace, volné štěpy, implantáty, GTR lokální a celková medikace v parodontologii, praktické zhotovování fotografie a fotodokumentace léčby a pracovních postupů včetně vytváření databáze v PC.
Tento předmět se zabývá anatomickou stavbou, funkcí a onemocněním parodontu. Navazuje na poznatky z preventivní stomatologie a zubního lékařství.
Studenti si osvojí znalosti z anatomie, histologie a fyziologie parodontu. Dále pak z etiopatogeneze, především marginálních parodontopatií, seznámí se s klasifikací, klinickými projevy a terapií těchto onemocnění.
Důraz je kladen zejména na tzv. iniciální fázi terapie, neboť se jedná o velkou část pracovní náplně dentální hygienistky. Učební osnova zahrnuje i orientační seznámení s obecnými příčinami a jednotlivými základními diagnózami z pohledu onemocnění ústní sliznice, správného vyšetření, komunikace s pacientem a eticko-psychologickým přístupem s důrazem kladeným na další nutné vyšetření odborným lékařem.