Základní termíny toxikologie a jejich vysvětlení - dávka nabídnutá, přijatá, toxická a letální. Stochastické a nestochastické působení chemických látek, významy prahového působení.
Vztahy mezi dávkou účinkem a mezi dávkou a odpovědí, biologické expoziční testy, možnosti testování účinků látek a monitoring. Endogenní a exogenní faktory, které ovlivňují toxicitu.
Toxikokinetika látek: vstřebávání, distribuce biotransformace, vylučování látek, eliminační poločas, faktory ovlivňující toxikokientiku, cesty vstupu chem. látky. Zásady léčení otrav, antidota, primární eliminace, dekontaminace, prevence, legislativa v oblasti chemické bezpečnosti.
Hlavní účinky léků a jiných substací a jejich vzájemné ovlivňování, chemické látky ve zdravotnictví, problematika antibiotické rezistence a snaha o její řešení. Jako příklady jsou probírány možnosti expozice a toxické účinky vybraných skupin látek rozšířených v prostředí – ekotoxikologie,(kovy, endokrinní disruptory, látky používané v zemědělství a jejich přestup do potravního řetězce, látky přírodního původu a jejich účinky, aj.) Při exkurzi se studenti seznámí s činností toxikologického informačního střediska.
Studenti jsou seznámeni se základními toxikologickými pojmy toxicita a dávka. Probrány jsou jednotlivé typy toxických účinků látek a možnosti jejich ovlivnění.
Je zdůrazněna nezbytnost pochopení toxikokinetiky látek jak pro predikci toxických účinků, tak i pro účinnou terapii otrav. Obecné zásady léčení otrav jsou zaměřeny na první předlékařskou pomoc.
Předmět se zabývá i příklady průmyslových otrav a možnostmi zneužití některých chemických látek i v rámci teroristických či vojenských útoků. Hlavní účinky léků a jiných substancí a jejich vzájemné ovlivňování.
Studenti jsou poučeni jako o toxicitě některých hlavních skupin chemických látek a jejich rozšíření v životním či pracovním prostředí, tak o typech účinků na lidský organismus. Dále jsou zmíněny i základní informační databáze v toxikologii, legislativa v oblasti chemické bezpečnosti a její dopad, prevence.