Témata:
Organizace první pomoci, záchranný řetězec, základní životní funkce a jejich poruchy mimo zdravotnické zařízení, ve ZZ, KPR.
Krvácení. Šok, definice, první pomoc, náhradní roztoky, transfuse.
Poranění hrudníku a břicha. Bolest za hrudní kostí, poruchy srdečního rytmu. Náhlé příhody břišní. Intoxikace.
Poranění hlavy, krku, páteře, ORL, oka. Bezvědomí, křeče.
Porod. Náhlé stavy v dětském věku, kousnutí hmyzem, uštknutí. Náhlé duševní poruchy, toxikománie, agresivní pacient. Působení fyzikálních faktorů.
Přístup k osobě v bezvědomí. Neodkladná resuscitace – KPR dospělí + AED.
KPR děti. Neodkladná resuscitace dospělých s ručním dýchacím přístrojem a maskou.
Opakování resuscitace. Varia.
Obsahem předmětu je znalost poskytování první pomoci v přednemocniční péči na úrovni poučených laiků. V předmětu jsou vysvětleny a prakticky procvičeny základní principy diagnostiky stavů, které mohou vést k bezprostřednímu ohrožení zdraví a života postižených a způsoby řešení takovýchto situací improvizovanými prostředky nebo základním vybavením v rámci laické první pomoci.
V teoretické části jsou vysvětleny základní mechanismy vedoucí k poruše životně důležitých systémů a obecné zásady první pomoci, v praktické části budou studenti seznámeni se základními postupy záchrany života a prevence dalšího ohrožení zdraví postiženého. Studijní materiál obsahuje kromě doporučené literatury i výukové filmy zaměřené na praktické situace a postupy, které nemohou být procvičeny během praktické výuky (skutečné záběry z terénu, raritní situace, trikové záběry).