Záměrem předmětu je obecně představit studentovi prostředí intenzivní péče, jež je poskytována v českých nemocnicích a seznámit ho s ošetřovatelskou péčí, která je nemocným na těchto typech oddělení poskytována. Student by tak po absolvování předmětu měl získat obecnou představu o intenzivní péči u nás.
- Koncepce oboru intenzivní péče - definice, vývoj, směr intenzivní medicíny. Odborné a person ální předpoklady k činnostem na pracovištích intenzivní medicíny. Obsazení pacientů na ICU a jeho provoz.
- Zkušenosti nemocných s intenzivní péčí. Schopnost sestry vcítit se do role pacienta.
- Směna sestry – předání pacienta (nácvik SBAR), průběh směny.
- Role sestry v multidisciplinárním týmu.
- Komunikace s pacientem a jeho rodinou.
- Hybnost pacienta, prevence tromboembolické nemoci, prevence pádu.
- Klinické vyšetření kriticky nemocného (včetně fyzikálního vyšetření sestrou).
- Odběr anamnézy, zdroje informací o pacientovi, legislativa spojená s intenzivní péčí.
- Obecné zásady péče o kriticky nemocného (komplexní ošetřovatelská péče u kriticky nemocného) s důrazem na péči o hygienu (speciální postupy u kriticky nemocných), na péči o vyprazdňování (poruchy, sesterské intervence), o psychiku pacienta (vč. problematiky deliria).
V předmětu je prezentována koncepce intenzivní péče, s jejím vývojem a současným směrem zaměření. Věnuje se obecnému popisu oddělení intenzivní péče, druhem pacientů, jejich příjmem a diagnostikou.
Stručně je přednesena právní legislativa vztahující se k problematickým oblastem v intenzivní péči a předkládá i zkušenosti nemocných s péčí poskytovanou na resuscitačním oddělení. Jsou předneseny obecné zásady v ošetřovatelské péči o kriticky nemocné, s důrazem kladeným na vybrané složky, a to včetně základního fyzikálního vyšetření z pohledu ošetřující sestry a předání pacienta.