Syllabus okruhu "Nádorová onemocnění"
Úvod:
Terapie zhoubných nádorů je komplexní a vysoce specializovaná. Studenti budou seznámeni se zásadami strategie léčby takovým způsobem, aby pochopili pojem komplexní terapie.
Zásadním problémem je pozdní diagnostika a častá prodlení v zahájení terapie. Proto je tento syllabus koncipován tak, aby těžiště výuky spočívalo v seznámení studenta s klinickými projevy choroby. Student po absolvování výuky tohoto okruhu musí ovládat symptomatologii zhoubných nádorů tak, aby je vždy uvažoval v diferenciálně diagnostické analýze.
Na podkladě znalosti biologie nádoru musí ovládat diagnostiku malignit do té míry, aby byl schopen p ředepsat správnou sekvenci stagingových vyšetření.
Studenti budou seznámeni s terapeutickými postupy u nejvýznamnějších a nejčastěji se vyskytujících nádorových onemocnění. Orientace výuky bude také směřovat k seznámení studentů s vedlejšími účinky terapie. Studenti budou rovněž během výuky informováni o nutnosti poléčeného sledování pacientů.
Klinický význam.
Zhoubné nádory jsou druhou nejčastější příčinnou smrti v české populaci. V současné době každý třetí obyvatel ČR onemocní zhoubným nádorem a každý pátý na tuto chorobu zemře.
Definice zhoubného a nezhoubného nádoru (charakteristiky).
Rozdělení nádorů podle různých kriterií (maligní, benigní, primární, sekundární, solidní, hemoblastózy aj.)
Epidemiologie.
Odhad rizika a definice rizika. Incidence, prevalence, mortalita. Nejčastější malignity dle věku a pohlaví.
Principy léčby maligních nádorů.
Léčebný cíl.
Radikální terapie. Paliace. Symptomatická léčba. Sekvence léčebného postupu a časování. Neoadjuvantní, základní, adjuvantní terapie. Indukční léčba, udržovací léčba, konsolidace a záchranná léčba. Konkomitantní, sekvenční.
Léčebné modality.
Chirurgie.
Onkochirurgie je součást výuky obecné chirurgie, gynekologie, otorinolaryngologie aj.
Radioterapie.
Definice. Typy ionizujícího záření a příklady klinického využití. Absorpce ionizujícího záření hmotou. Možnosti, jak ovlivnit dávkovou distribuci. Mechanismus účinku na zdravou a nádorovou tkáň. Teleradioterapie, brachyradioterapie. Plánování radioterapie. Definice cílového objemu.
Základy radiobiologie.
Kinetika nádorového růstu a cesty způsobu poškození buněk ionizujícím zářením. Rozdíly mezi zdravými a maligními buňkami a možnosti využití těchto rozdílů. Celková dávka, dávka na frakci. Celkový čas léčby. Hyperfrakcionace, hypofrakcionace, akcelerace radioterapie. Dávkový příkon a jeho vliv na terapeutický index. Akutní a chronická radiační toxicita. Integrace radioterapie do komplexní onkologické léčby.
Chemoterapie.
Základní definice. Kinetika nádorového růstu a odpověď na působení cytostatik. Skupiny cytostatik dle mechanizmu účinku a chemické struktury. Principy kombinování cytostatik. Cesty podávání, dávkování, intenzita chemoterapie. Časový faktor. Rezistence na cytostatika. Akutní, chronická a pozdní toxicita chemoterapie. Integrace chemoterapie do komplexní onkologické léčby.
Hormonální léčba.
Mechanizmy působení, příklady hormonálně dependentních nádorů.
Imunoterapie a biologická léčba.
Principy protinádorové imunoterapie a biologické léčby.
Podpůrná léčba.
Bolest. Příčiny a druhy bolesti u onkologických pacientů. Stanovení stupně bolesti. Léčba bolesti. Infekce u onkologických pacientů. Nejčastější příčiny infekce. Prevence a léčba. Výživa onkologických nemocných, poruchy metabolismu, příčiny a léčba. Psychologická podpora.
Speciální onkologie.
Mozkové nádory.
Součást problémových okruhů. Poruchy nervového systému a změny psychiky.
Nádory hlavy a krku.
Nádory orofaryngu a nasofaryngu, nádory laryngu.
Incidence.
Definice a klinický obraz - bolest krku, polykací potíže, změny hlasu, krční lymfadenopatie.
Etiologie a patofyziologie - anatomie nasofaryngu, orofaryngu a laryngu, fyziologie fonace.
Symptomatologie - bolest krku, polykací potíže, změny hlasu, krční lymfadenopatie.
Projevy dle lokalizace primárního ložiska: chrapot - tumory laryngu, polykací potíže - tumory orofaryngu a hypofaryngu.
Histopatologie nádorů ORL oblasti - histologické varianty - spinocelulární karcinomy, maligní lymfomy, adenokarcinomy, adenoidně cystické karcinomy, mukepidermoidní karcinomy.
Diagnóza a diferenciální diagnóza - anamnéza, fyzikální nález - endoskopická vyšetření (přímá a nepřímá laryngoskopie, epifaryngoskopie, rhinoskopie), pomocná vyšetření - CT, ultrasonografie krční oblasti.
Léčba: chirurgické výkony, radioterapie, kombinace radiochemoterapie.
Preventivní, prognostické a posudkové aspekty - význam kouření, abusus alkoholu, prognostika a schéma poléčebného sledování
Nádory mezihrudí.
Definice a klinický obraz - součást problémových okruhů - Dušnost a bolest na hrudníku - a -Břišní potíže - dysfagie, nauzea zvracení, pálení žáhy a dyspepsie "horního typu".
Etiologie a patofyziologie - anatomie mezihrudí, topografie, sekundární poruchy motility.
Symptomatologie - dysfagie, ztráta na váze, kašel, bolest na hrudníku.
Speciální problematika (např. thymomy - myasthenia gratis).
Histopatologie nádorů orgánů mezihrudí - adenokarcinomy, maligní lymfomy, adenomy, thymomy, neurogenní nádory, maligní lymfomy, germinální neoplázie, nádory štítné žlázy.
Diagnóza a diferenciální diagnóza - anamnéza, fyzikální nález - oezofagoskopie, pomocná vyšetření - RTG hrudníku, CT mediastina, sonografie jater.
Diferenciální diagnóza rozšíření mediastina.
Léčba: thorakochirurgie,onkologická léčba,radioterapie,chemoterapie.
Nádory gastrointestinálního traktu.
Nádory žaludku, jater a podjaterní krajiny, karcinom pankreatu a žlučových cest, kolorektální karcinom, karcinom rekta a anální karcinom.
Definice a klinický obraz - součást problémového okruhu "Břišní potíže".
Symptomatologie - bolesti v břiše, nechutenství, váhový úbytek, odpor k masu, kachektizace, obstrukční ikterus, meléna, hematemésa, hypochromní anémie, únava, změny vyprazdňování (střídání zácpy a průjmů), změna charakteru stolice (hlen), zvětšování objemu břicha (tumor, ascités), nauzea, zvracení, poruchy střevní průchodnosti, akutní ileus.
Etiologie a patofyziologie
- anatomie jednotlivých orgánů dutiny břišní
- fyziologie trávení
Patologie nádorů GIT - adenokarcinom, maligní lymfomy, karcinoid, spinocelulární karcinom anu.
Diagnóza a diferenciální diagnóza ? anamnéza, fyzikální nález (vyšetření per rectum), pomocná vyšetření, RTG žaludku metodou dvojího kontrastu, gastroskopie, CT břicha, ERCP, sonografie orgánů malé pánve a dutiny břišní, i.v. urografie, cystoskopie, kolonoskopie, rektoskopie, irrigografie, význam nádorových markerů v diagnostice a poléčebném sledování.
Léčba: resekce žaludku, jícnu, střeva, cytostatická chemoterapie, biologická léčba, radioterapie.
Preventivní, prognostické a posudkové aspekty, dietetika, zdravá výživa.
Predisponující faktory karcinomu jícnu a žaludku (atrofická gastritis, achlorhydrie, perniciozní anemie), predisponující faktory kolorektálního karcinomu - Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, familiální polypósa tlustého střeva, Lynchův syndrom).
Nádorové markery.
Bronchogenní karcinom a mesoteliom.
Definice a klinický obraz - součást problémového okruhu. Dušnost a bolest na hrudníku: a) intrathorakální příznaky - kašel, hemoptýza, bolest na hrudi, strídor, dušnost, syndrom horní duté žíly, Hornerův syndrom, Pancoastův syndrom, dysfagie b) extrathorakální symptomatologie z metastatického postižení c) paraneoplastické příznaky - součást problémového okruhu ?Endokrinní a metabolická onemocnění.
Etiologie a patofyziologie - anatomie plic, fyziologie výměny dýchacích plynů, interpretace výsledků funkčního vyšetření plic.
Histopatologie - histologické typy, malobuněčné a nemalobuněčné karcinomy, karcinoid.
Diagnóza a diferenciální diagnóza, anamnéza, fyzikální nález, pomocná vyšetření - RTG vyšetření hrudníku, bronchoskopie, CT, mediastinoskopie a thorakoskopie (pneumochirurg), diferenciální diagnostika pleurálního výpotku.
Léčba: význam a možnosti thorakochirurgie, radioterapie, cytostatická chemoterapie.
Tumor v prsu (axilární lymfadenopatie).
Etiologie a patofyziologie - anatomie mléčné žlázy.
Histopatologie - neinvazivní a invazivní karcinomy, infiltrující duktální, lobulární, medulární, mucinózní, tubulární karcinom, Pagetova choroba, zánětlivý karcinom.
Diagnóza a diferenciální diagnóza - anamnéza, fyzikální nález, pomocná vyšetření - mamografie, ultrasonografie, punkční vyšetření, stagingová vyšetření (RTG plic, scintigrafie skeletu, nádorové markery, sonografie jater).
Léčba: chirurgie, aktinoterapie, cytostatická chemoterapie, hormonální manipulace, cílená terapie.
Nádorové markery.
Preventivní a prognostické aspekty - rizikové faktory.
Maligní lymfomy a leukémie - periferní lymfadenopatie, anémie.
Definice a klinický obraz - součást problémových okruhů. Horečnaté stavy a krvácení.
Symptomatologie - periferní nebolestivá lymfadenopatie, únavnost, noční poty, horečky, svědění kůže, sekundární anémie.
Anatomie a patofyziologie - anatomie lymfatického systému, krvetvorba a poruchy krvetvorby.
Histopatologie - histopatologická kla
Samostatně orientovaný kurz, který je součástí předmětu Základní klinické problémy. Obsahuje i výuku patologické anatomie, patologické fyziologie a farmakologie.
Dílčí kurz modulu IIC - 4.ročník.