Témata kurzu:
1. Imunitní systém a lidské choroby. Základy imunologické laboratorní diagnostiky, indikace a interpretace výsledků testování.
2. Imunodeficience primární a sekundární
3. Autoimunitní nemoci orgánově nespecifické, vaskulitidy. Autoimunitní nemoci orgánově specifické - endokrinní, neurologické, kožní, reprodukční.
4. Imunologické základy transplantace. Nádorová imunologie. Imunohematologie a lymfoproliferace.
5. Alergické nemoci - atopické choroby, kožní alergické projevy, potravinová a léková alergie. Vyšetřování u atopických chorob. Anafylaxe.
6. Principy imunologické intervence a imunomodulace Seminární práce: Rešeršní práce v rozsahu 4-5 stran, správně formálně strukturovaná, se správnou metodou citací odborné literatury (doporučeno použít učebnici imunologie, pak databázi Medline a elektronickou knihovnu časopisů SVI s fulltexty dostupnými z fakulty jako zdroj informací. Není doporučeno používat jako zdroj odborných informací anonymní nebo laické texty dostupné na internetu). Práce může být sepsána ve dvojici. Témata si studenti vybírají sami, je však velmi doporučována konzultace tématu s pedagogem/ vedoucím kurzu (na začátku kurzu). Práce musí pojednávat o imunologických aspektech patofyziologického jevu, onemocnění nebo způsobu léčby apod. Termín odevzdání seminární práce je poslední den kurzu.
Samostatný problémově orientovaný kurz, který je součástí předmětu Základní klinické problémy. Obsahuje základy patologické anatomie, patologické fyziologie a farmakologie v oblasti imunopatologie. Dílčí kurz modulu IIC - 4.ročník.
Kurz popisuje patofyziologické mechanizmy onemocnění, která přímo vznikají poruchami imunity, nebo se poruchy imunity na jejich vzniku významně podílejí. Jsou probírány základní, typické klinické příznaky, typické laboratorní nálezy a základní principy některých léčebných postupů.