V letním semestru jsou plánovány čtyři přednášky a dva semináře.
Témata přednášek jsou: 1. Úvod do filosofického myšlení II. Svědomí. Svoboda. 2. Základní etické teorie významné pro lékařskou etiku, zvl. utilitarismus a deontologie. Empirismus. Příspěvek sociobiologie a evoluční psychologie. Současná situace. "Ztráta ctnosti". 3. Čtyři principy lékařské etiky. Princip dvojího účinku. Konflikty mezi principy. 4. Farmakoetika.
Témata seminářů jsou: 1. Reprodukční a terapeutické klonování. Legislativa v Evropě. Zdůvodnění této legislativy. Právo dítěte na "open future". 2. Konflikty mezi principy lékařské etiky.
Tento kurs navazuje na poznatky získané v úvodním kursu. Studenti se učí systémovému myšlení spočívajícím ve třech krocích: popisu daného problému a porozumění lékařským či biochemickým podrobnostem; dále deskripci různých postojů a názorů různých filosofů, filosofických škol či náboženských systémů. tato deskriptivní etika v posledním kroku ústí v tzv. normativní etiku - snahu o vlastní stanovisko zajištěné argumentačně.
Tento postup je demonstrován na řadě kasuistik. Studenti se učí základnímu myšlení lékařské etiky, ontologickému personalismu, empirickému funkcionalismu a dalším teoriím a způsobům argumentace.