OBECNÁ CHIRURGIE A PLASTICKÁ CHIRURGIE
Pojem chirurgické ošetřovatelství.
Základní vyšetřovací metody v chirurgii.
Asepse a antisepse.
Anestezie celková a místní.
Krevní transfúze.
Operační sál. Perioperační péče, pooperační komplikace.
Rehabilitace v chirurgii.
Zvláštnosti ošetřovatelské péče o pacienty na odd. plastické chirurgie
HRUDNÍ, BŘIŠNÍ, CÉVNÍ A ENDOKRINO-CHIRURGIE
Základní terminologie a principy operační léčby v dutině hrudní, břišní, cévní chirurgii a endokrino-chirurgii.
Zvláštnosti ošetřovatelské péče u poranění a onemocnění orgánů dutiny hrudní a hrudní stěny.
Zvláštnosti ošetřovatelské péče vztahující se k onemocnění prsní žlázy.
Specifika ošetřovatelské péče vztahující se k břišní chirurgii a náhlým příhodám břišním, kýly, operace na žaludku,chirurgické onemocnění tenkého střeva, appendicitis, chirurgické onemocnění tlustého střeva, chirurgická onemocnění rekta, chirurgie žlučových cest, slinivky, sleziny a jater, náhlé příhody břišní.
Zvláštnosti ošetřovatelské péče vztahující se k onemocnění tepen a žil.
Zvláštnosti ošetřovatelské péče vztahující se k onemocnění štítné žlázy a onemocnění příštítných tělísek.
Přednášky na plastické chirurgii 1. Úvod do chirurgie, základní chirurgická termiínologie. Základy prvnípomoci, hemiostáza.
Typy ran,infekce v chirurgii, prevence tetanu. Asepse, antisepse, sterilizace. 2. Chirurgický tým, chirurgické nástroje, příprava pacienta k operaci. Základní principy pooperační péče a sledování. 3. Plastická chirurgie - úvod základní rozdělení. Vrozené vady, kožní nádory. 4. Uzávěr ran, chirurgie ruky, mikrochirurgie, replantace, estetická chirurgie.
Praktická cvičení na plastické chirurgii 1.Seznámení s oborem chirurgie, typy chirurg. výkonů
Indikace k operaci - vysvětlení
Hlavní zásady KPR
První pomoc při krvácení, dělení jednotlivých typů ran
Patogeneze průběhu infekce, šíření infekce a prevence
Vysvětlení pojmů asepse a antisepse
Seznámení s jednotkou sterilizace 2.Uspořádání operačních sálů
Ambulantní úrazový sál
Pracovní náplň pracovníků všech kategorií na oper. sále
Předoperační příprava pacienta
Pooperační péče, pooperační komplikace 3.Specifická operativa na dětském oddělení
Vývojové vady a kožní nádory dětského věku 4.Ošetřovatelská péče o pacienty po replantaci a přenosu svalového laloku.
Semináře - chirurgie 1. Kýly 2. Onemocnění jícnu, žaludku a tenkého střeva. 3. Onemocmnění tlustého střeva a konečníku. 4. Onemocnění žlučníku a žlučových cest, jater, sleziny a pankreatu. 5. Náhlé příhody břišní. 6. Vaskulární chirurgie, endokrinochirurgie.
Předmět je vyučován v bakalářském studijním programu Ošetřovatelství - Všeobecná sestra ve 2. a 3. ročníku. Patří do skupiny předmětů Modulu klinického ošetřovatelství.
Chirurgické ošetřovatelství I se vyučuje v letním semestru 2. ročníku. Výuka probíhá na plastické chirurgii a všeobecné chirurgii.
Chirurgické ošetřovatelství II je vyučovaný v zimním a letním semestru 3. ročníku.Výuka v zimním semestru probíhá zcela na ortopdick é klinice, v letním semestru na urologické, neurochirurgické, kardiochirurgické klinice a klinice popálenové mediciny. V teoretické části realizované formou přednášek se studenti seznamují s medicínskými východisky chirurgického oboru a se zvláštnostmi ošetřování nemocných s určitým druhem onemocnění.
Předpokládá se znalost somatologie, patologie a klinické propedeutiky, obecného ošetřovatelství, první pomoci a základní znalosti interního ošetřovatelství. Praktická část předmětu se realizuje formou praktických cvičení a seminářů s cílem rozvíjet a aplikovat teoretické poznatky a speciální praktické dovednosti v ošetřovatelské praxi.
Rozsah studijního předmětu Chirurgické ošetřovatelství I a II je celkem 82 hodin. Předmět je ukončen ukončuje zkouškou ve 3. ročníku letního období.
V jednotlivých semestrech se předmět ukončuje zápočtem. Předpokladem k získání zápočtu je 80% účast na praktické části výuky.