1.Pojem léčebná rehabilitace, dělení LR, postavení LR v rámci klinických oborů. Úvod do rehabilitačního ošetřovatelství - definice, základní principy a obsah. Týmová spolupráce a role zdravotní sestry při rehabilitaci nemocných.
Různé druhy polohování (preventivní, antalgické, korekční. Pasivní pohyby - význam, principy provedení. 2. Vliv imobility na lidský organismus, imobilizační sy.
Kondiční cvičení a dechová kondiční cvičení - úloha zdravotní sestry v komplexní péči o nemocné za účelem prevence, udržení a zlepšení celkové kondice a zdravotního stavu. 3. Možnosti včasné multimodální stimulace a zásady nácviku a provádění sebeobsluhy a soběstačnosti /ADL/. 4.Zásady správné manipulace s pacientem na lůžku a v okolí lůžka.
Základní ergonomické principy v praxi. 5. Vertikalizace pacienta. Úloha sestry při rehabilitaci chůze.
Opěrné a rehabilitační pomůcky - zásady jejich používání. Cvičební pomůcky a jejich využití v rámci kondičního cvičení.
Prvky preventivního programu "škola zad" pro zdravotní sestry s uvedením praktických zásad.
Těžiště rehabilitačního ošetřování leží v prevenci imobilizačního syndromu.
V rámci předmětu se studenti naučí provádět úkony rehabilitačního ošetřování
– polohování, pasivní a aktivní cvičení, dechovou gymnastiku, včasnou mobilizaci,vertikalizaci, chůzi s využitím kompenzačních pomůcek, nácvik soběstačnosti (ADL= Activity of Daily Living) tak, aby odpovídaly kompetencím všeobecných sester. Předmět je zaměřen na prakticko-teoretické zvládnutí rehabilitačního ošetřovatelství s praktickými ukázkami na jednotlivých seminářích.