Charles Explorer logo
🇨🇿

Rehabilitační ošetřování

Předmět na 3. lékařská fakulta |
CNSNR1

Sylabus

1. - přednáška Pojem léčebná rehabilitace, dělení LR, postavení LR v rámci klinických oborů. Úvod do rehabilitačního ošetřovatelství - definice, základní principy a obsah. Týmová spolupráce a role zdravotní sestry při rehabilitaci nemocných. Různé druhy polohování (preventivní, antalgické, korekční). Pasivní pohyby - význam, principy provedení.

2.  - cvičení Různé druhy polohování (preventivní, antalgické, korekční) s praktickými ukázkami u různých typů postižení či onemocnění (periferní parézy, centrální parézy, para/kvadru-parézy/plegie, amputace, stavy po úrazech a operacích, oběhové a plicní, aj.). Pasivní pohyby.

3. - přednáška Vliv imobility na lidský organismus, imobilizační sy. Úloha zdravotní sestry v komplexní péči o nemocné za účelem prevence, udržení a zlepšení celkové kondice a zdravotního stavu

4. - cvičení Kondiční cvičení a dechová kondiční cvičení jako prevence sekundárních změn v rámci imobilizačního syndromu.

5. - přednáška Úloha sestry v rámci ergoterapie - postupy nácviku a provádění sebeobsluhy a soběstačnosti /ADL/ s event. využitím kompenzačních pomůcek.

6. - cvičení Nácvik sebeobsluhy s cílem zvýšení soběstačnosti pacienta.

7. - přednáška Úloha sestry při rehabilitaci chůze u různých typů postižení. Opěrné a rehabilitační pomůcky - zásady jejich používání, indikace a kontraindikace.

8. - cvičení Praktický nácvik chůze s opěrnými pomůckami.

9. - přednáška Vybavení "rehabilitačního lůžka" a jeho okolí. Zásady správné manipulace s pacientem na lůžku a v okolí lůžka.

10. - cvičení Základní prvky "školy zad" pro zdravotní sestry pracující s imobilními pacienty v praxi.

Anotace

Těžiště rehabilitačního ošetřování leží v prevenci imobilizačního syndromu.

V rámci předmětu se studenti naučí provádět úkony rehabilitačního ošetřování

– polohování, pasivní a aktivní cvičení, dechovou gymnastiku, včasnou mobilizaci,vertikalizaci, chůzi s využitím kompenzačních pomůcek, nácvik soběstačnosti (ADL= Activity of Daily Living) tak, aby odpovídaly kompetencím všeobecných sester. Předmět je zaměřen na prakticko-teoretické zvládnutí rehabilitačního ošetřovatelství s praktickým provedením na sobě ve skupinách, případně s ukázkami na pacientech.