Sylabus: 1) Stručné seznámení s historickým vývojem latinského a řeckého jazyka a lékařského názvosloví 2) Základní gramatická terminologie; výslovnost latiny; struktura lékařského termínu. Práce se slovníkem 3) Úvod do latinské flexe: skloňování substantiv (1. - 5. latinská deklinace) a adjektiv (adjektiva 1. a 2. deklinace a adjektiva 3. deklinace) s důrazem na 1. a 2. pád sg. a pl. 4) Základní slovní zásoba a nejužívanější terminologická spojení substantiva s adjektivem 5) Stupňování adjektiv (pravidelné i nepravidelné, např. maior, minor, maximus, minimus, superior, anterior aj.) 6) Lat. číslovky: základní: 1 - 20, řadové 1 – 12 a jejich užití v odborném kontextu; zkratky 7) Slovesné tvary: zejména užití participií (např. v názvech léků).
Nomina anatomica 8) Opakování. Analýza odborného termínu po stránce morfologické a lexikální 9) Základní slovník řeckých pojmů s medicínsky relevantními významy (zejména v klinických oborech) 10) 3. řecká deklinace, názvy onemocnění (koncovky –itis/ -osis / -oma) 11) Řecké číslovky: základní: 1-10, řadové 1-10 a jejich užití v odborném kontextu; chemické a farmakologické názvosloví 12) Latinské a řecké prefixy a sufixy (pasivní znalost jejich významů); kompozita: základy slovotvorby 13) Práce s odborným textem; zápočtový test
Předmět Lékařská terminologie je vyučován v zimním semestru 1. ročníku bakalářského studia; jako doplňující předmět se podílí na vytvoření zázemí univerzitního vzdělávání odborníků ve zdravotnictví. Studenti oboru Nutriční terapie v něm získají základní orientaci v jazyce daného oboru.
Klasická latina je modifikována pro potřeby lékařské terminologie a obohacena o některé základní výrazy řecké, jež jsou nutné k porozumění klinické a patologické terminologie dalších předmětů.