1. Základní sociologické pojmy - sociální skupina, socializace, role, kultura, společnost, konformita, norma, anomie apod.
2. Sociální deviace a sociální patologie
3. Role nemocného, role lékaře a zdravotníka. Sociální význam zdraví a nemoci. Medicinalizace moderního života. Zdraví, nemoc a sociální kultura.
4. Kulturní a makrosociální aspekty zdraví a nemoci.
5. Sociální a kulturní kapitál a jeho vazba na zdraví.
6. Psychologie v práci zdravotnických pracovníků; soustava psychologických věd; psychika, její dimenze, formy a funkce; vývoj názorů na předmět psychologie.
7. Stručný přehled vývoje hlavních psychologických systémů. Determinace lidské psychiky, vývoj lidské psychiky, fylogeneze a ontogeneze.
8. Kognitivní procesy, emocionální procesy, vůle, motivace, potřeby,hodnoty a zájmy v normě a patologii.
9. Konflikty v interpersonálních vztazích, jejich zdroje, způsoby řešení a prevence. Frustrace a deprivace.
10. Organismus, osoba, osobnost. Struktura a dynamika osobnosti v normě a patologii, geneze osobnosti, typ a typologie v psychologii.
11. Člověk, osobnost, skupina, společnost. Sociální vlivy v psychice člověka. Interakce, sociabilita, kooperace, komunikace.
12. Zdraví a nemoc v psychologické reflexi, vývoj jejího pojetí. Psychologie zdraví a nemoci, patogenetický vs. salutogenetický model zdraví a nemoci.
13. Podstata a hlavní zásady psychoterapie, psychoterapeutické přístupy, prostředky a metody v péči o nemocné.
14. Sociální percepce, hlavní chyby v laickém posuzování osob, stereotypy, koncepce sociální opory v psychologii a medicíně.
15. Rizikové a protektivní, ovlivnitelné a neovlivnitelné faktory z hlediska ochrany a podpory zdraví ve vztahu k infekčním a neinfekčním onemocněním.
16. Životní styl, jeho hlavní dimenze; znalosti, postoje, chování a prožívání porující a poškozující zdraví.
17. Etiologická monokauzalita vs. multikauzalita. Základní principy psychosomatiky, behaviorální medicíny a psychologie zdraví.
Předmět je vyučován v bakalářském studijním programu Specializace ve zdravotnictví - Obor: Veřejné zdravotnictví ve 2. ročníku.
Základní kurs aplikované sociologie a psychologie. Seznamuje se základní poznatkovou základnou společenských věd se zvláštním důrazem na sociologii a psychologii. Představuje hlavní etapy ve vývoji těchto disciplín a nejvýznamnější možnosti aplikace sociologických a psychologických poznatků v ochraně a podpoře zdraví. Vysvětluje vztah nejvýznamnějších psychosociálních determinant ke zdraví a péči o ně a představuje základní psychosociální intervenující proměnné ve vztahu mezi zdravím a nemocí.