Charles Explorer logo
🇨🇿

Mikrobiologie / Imunologie

Předmět na 3. lékařská fakulta |
CPHMI2

Sylabus

Mikrobiologie syllabus - přednášky: Základní vlastnosti mikrobů Metody průkazu původce infekčního onemocnění Nákazy vzdušné příklady: nákazy streptokokové, tuberkulóza, mykoplazmata

Zubní plak

Nákazy mykotické 

Nákazy virové

Antibiotika - význam rezistence

Imunizace aktivní a pasivní Nákazy repirační, močové, ranné, pohlavní, nervového systému Praktika: Mikroskopický preparát Očkování na kultivační půdy Odběr a transport infekčního vzorku Stanovení citlivosti k antibiotikům Imunologie syllabus - přednášky: Imunita - základní charakteristika. Nespecifická imunita Specifická imunitní odpověď Imunodeficience primární a sekundární Autoimunitní nemoci Imunita v dětství a stáří. Imunotoxikologie, nádorová imunita Slizniční a kožní imunitní reakce, antiinfekční imunita Hypersenzitivita Praktika: Metody testování imunitní odpovědi - Humorální imunita Metody testování imunitní odpovědi - Buněčná imunita Organizace klinické imunologické laboratoře, kontrola kvality Principy vakcinace a jiné imunointervence.

Anotace

Předmět je vyučován v bakalářském studijním programu Specializace ve zdravotnictví - Obor: Veřejné zdravotnictví ve 2. ročníku.

Mikrobiologie: Obecná bakteriologie, patogenetika, virulence, toxiny, původci hnisavých onemocnění, respiračních onemocnění, anaerobní infekce, myobakteria, kvasinkové mikroorganismy, původci průjmových onemocnění, antibiotika, močové infekce a choroby přenášené pohlavním stykem, základy sérologie, virologie, nozokomiální nákazy.

Imunologie navazuje na znalosti biologie, anatomie a fyziologie. Cílem je seznámení se strukturami a fyziologickou funkcí imunitního systému, dále pak s poruchami imunitních funkcí a chorobami, které vznikají na základě poruchy imunity nebo se tyto poruchy na vzniku chorob významně podílejí.

Důraz je kladen na demonstraci vztahu funkce imunitního systému a prostředí člověka, vzniku onemocnění člověka ve vztahu k vlivům okolního prostředí. Pozornost je věnována preventivní intervenci s cílem dosáhnout redukce nebo eliminace infekčního onemocnění v populaci a ochrany jedince ? imunologické principy vakcinace.

Základní témata: struktura a funkce imunitního systému imunodeficience primární a především sekundární reakce hypersenzitivity, vztah faktorů životního prostředí ke vzniku hypersenzitivity a alergie autoimunita ? mechanizmy vzniku, rizikové faktory vnitřní a vnější - faktory prostředí výživa a imunita, imunotoxikologie, imunita a nádorová onemocnění metody testování imunitní odpovědi principy vakcinace a jiné imunologické intervence