- Veřejné zdravotnictví (Definice oboru, teoretické základy, metody práce, definice oborů preventivní lékařství a vymezené pojmy; primární, sekundární a terciální prevence)
- Podpora zdraví a prevence ve zdravotní politice ČR (Východiska a strategie preventivní péče, příprava programů, mezirezortní spolupráce, příklady programů)
- Mezinárodní srovnání zdravotnických systémů ( Struktura a funkce zdravotnického systému, historie a mezinárodní srovnání. Indikátory zdravotnických systémů - dostupnost, kvalita, nákladnost, výkonnost, spravedlnost a vstřícnost.
Ekonomická a etická problematika moderních zdravotnictví. Trh a regulace - osobní odpovědnost a solidarita.
Problematika "morálního hazardu" a "obviňování oběti". Prezentace tří základních typů zdravotnických systémů: profesionální-tržní zdravotnictví (USA), veřejné zdravotní pojištění (NSR, Francie, Holandsko) a státní zdravotnictví
(Velká Británie, Švédsko).
- Aktuální reformy zdravotnictví - základní trendy
- Zdravotnictví České republiky (Stručná historie transformace zdravotnictví po r.1989. Současný stav - struktura a organizace českého zdravotnictví, instituce financování a poskytování zdravotnických služeb, relevantní legislativa.
Vývoj zdravotního stavu populace v souvislosti s transformací, aktuální problémy a trendy. Zdravotnictví z pohledu pacientů a veřejnosti a problematika lékařské profese. Vztah lékař-pacient v současném českém zdravotnictví z pohledu mezinárodně závazné legislativy a morálních kodexů. Problematika přidělování nákladné zdravotní péče - tzv. rationing v českém zdravotnictví)
- Aktuální otázky praxe českého zdravotnictví (Současné hlavní problémy resortu: eticko-ekonomický konflikt, obsolentní legislativa, centralizovaná struktura, nedostatečný důraz na kvalitu péče a možné varianty změny. Hlavní principy nově předkládaných zdravotnických zákonů: změny ve zdravotní péči, ve struktuře zdravotnických zařízení, zákon o zdravotnickém povolání. Jak úspěšně do praxe: práva, povinnosti a ohrožení nově nastoupivšího absolventa.
- Management ve zdravotnictví, financování zdravotnictví
- Zdravotnické právní otázky ( získání uceleného přehledu o právech, povinnostech a odpovědnosti lékaře při výkonu povolání a o právech a povinnostech nemocného. Etický kodex, disciplinární řád České lékařské komory.
Výklad vybraných ustanovení trestního zákona, důležitých pro výkon lékařského povolání.Výklad pojmů úmysl, nedbalost, zavinění, příčinná souvislost mezi zaviněním a následkem. Postup lege artis, non lege artis, vitium artis).
- Předpoklady právní odpovědnosti lékaře. Odpovědnost pracovněprávní, občanskoprávní a trestní. (Posuzování příčinné souvislosti mezi diagnostickým nebo léčebným výkonem a poškozením nebo smrtí pacienta. Znalecké komise. Znalecké posouzení chyb při výkonu zdravotní péče, fakultní posudky. Nejčastější nedostatky, chyby a protiprávní postupy ve zdravotnictví a při výkonu lékařského povolání.
- Povinnosti zdravotnických pracovníků podle současně platných zákonných ustanovení.
- Poučení a souhlas nemocného. Positivní a negativní revers, jejich význam. Vyšetřovací a léčebné výkony bez souhlasu pacienta. Problematika osob v bezvědomí, nesvéprávných, nezletilých. Převzetí do ústavní péče bez souhlasu pacienta, zákonná ustanovení.
- Povinná mlčenlivost. Výjimky z povinné mlčenlivosti. Oznamovací povinnost, povinnost překazit trestný čin podle ustanovení trestního zákona.
- Povinnost lékaře u neodkladných stavů, poskytnutí první pomoci. Ustanovení trestního zákona při neposkytnutí pomoci.
- Podmínky a odpovědnost při provádění experimentu v lékařské praxi. Terapeutický a neterapeutický experiment. Podmínky pro klinické zkoušení léčiv.
- Lékařské potvrzení, lékařské vysvědčení, jejich náležitosti. Lékařské potvrzení, odborné lékařské vyjádření o zdravotním stavu, charakteru a mechanismu zranění, délce léčby, trvalých následcích zranění aj. pro potřeby soudního
řízení.
- Lékař jako svědek. Povinnost svědčit. Zákaz výslechu. Neoprávněné nakládání s osobními údaji. Lékař jako znalec.
Povinnosti znalce. Znalecký posudek.
- Životní prostředí a zdraví populace (Vztah mezi životním prostředím a zdravím, možnosti sledování a regulace. Podíl
životního prostředí na zdravotním stavu. Tvorba, význam a používání limitních hodnot. Využití biomarkerů při sledování vztahu prostředí a zdraví. Mezinárodní a národní aktivity v oblasti zdraví a prostředí. Zdraví 21, NEHAP,
Systém monitorování zdravotního stavu populace ve vztahu k prostředí.Význam environmentální expozice toxickým látkám z prostředí a pohled na zdravotní rizika z populačního hlediska. Vnímání environmentálních zdravotních rizik u populace. Role lékařů při komunikaci rizika).
- Životní styl a zdraví (Stanovení priorit zdraví. Dostupnost zdravotní péče. Vliv výstavby a provozu zdravotnických zařízení na zdravotní stav zaměstnanců a pacientů. Hospitalismus, nosokomiální nákazy. Bydlení a zdraví - fyziologie a psychosociální funkce bytu. Kouření (aktivní i pasivní) a jeho vliv na zdraví.Protikuřácké aktivity, poradny pro kuřáky, substituční léčba).
- Znečištění ovzduší a zdraví(Zdroje znečištění ovzduší, zdravotní účinky kontaminantů ovzduší. Vztahy mezi vnějším ovzduším a ovzduším v uzavřených prostorách (byty, veřejné budovy, dopravní prostředky). Výsledky Systému monitorování zdravotního stavu populace ve vztahu k ovzduší a výsledky studií řešících vztah znečištění ovzduší a zdraví v České republice. Regulační opatření ke snížení zdravotních rizik).
- Voda, půda, odpady - zdroje znečištění, vliv na zdraví (Základní charakteristiky a druhy surových vod. Fyzikální, chemická a biologická nezávadnost vody. Biogenní prvky ve vodě. Zajištění zdravotní nezávadnosti pitné vody od výroby ke spotřebiteli. Malé zdroje pitných vod. Balené pitné vody, minerální vody, kojenecké vody, jejich využití. Domácí doúprava vody. Ochrana vodních zdrojů, jakost vody pro rekreaci (přírodní koupaliště, kryté bazény).Půdní fond a jeho vliv na zdraví populace. Jeho poškozování (povodně, kontaminace lidskou činností), sanační opatření.Odpady - rozdělení dle producentů, skladby a technologie likvidace. Recyklace a další využití. Odpady zdravotnických zařízení a jejich odstraňování).
- Principy ochrany před zářením (Biologické účinky ionizujícího záření a principy ochrany. Základní charakteristiky působení záření na lidský organismus. Mimopracovní zdroje ozáření člověka a jejich význam. Vnímání rizika ionizujícího záření.Seznámení se základními veličinami používanými v ochraně před zářením pro hodnocení expozic populace ionizujícímu záření a dozimetrickými metodami pro jejich kvantifikaci - praktické seznámení s nejčastěji používanými dozimetry. Přiblížení přístupů (odborných, legislativních, organizačních) k hodnocení jednotlivých druhů expozic ionizujícími záření (odborných, legislativních, organizačních) k hodnocení jednotlivých druhů expozic ionizujícímu záření (profesionálních, lékařských, přírodních) z hlediska jednotlivce a celé populace jak ve světě, tak v České republice. Základní principy ochrany před zářením při zavádění zdrojů ionizujícího záření do praxe (tj. principy zdůvodnění, optimalizace, nepřekročení základních limitů stanovených pro expozici jednotlivce). Princip limitování expozic v radiační ochraně, způsob odvození jednotlivých limitů. Úloha hygienické služby a postupy používané v preventivním a běžném dozoru na pracovištích se zdroji ionizujícího záření. Rozbor některých problémů řešených v praxi, ukázka výpočtu radiační zátěže v různých podmínkách použití zdrojů IZ (např. zátěž pacientů při běžných vyšetřeních, hodnocení rizika genetického poškození po ozáření, hodnocení nehodových situací). Zákon 18/1997 Sb. a směrnice 97/43/Euroatom)
- Faktory fyzikální povahy ovlivňující zdraví při práci (hluk, vibrace, fyzické přetěžování. Hodnocení míry expozice těmto faktorům. Klinický obraz poškození zdraví navozených působením těchto faktorů. Prevence těchto poruch zdraví).
- Faktory chemické povahy ovlivňující zdraví při práci(otravy těžkými kovy, organofosfáty, organickými rozpouštědly, látkami s kancerogenním účinkem. Postižení jater, nervového systému, vylučovacího ústrojí a krvetvorby při profesionálních otravách. Hodnocení míry expozice chemickým škodlivinám. Prevence poruch zdraví způsobených faktory chemické povahy).
- Hodnocení expozice prachu( Onemocnění vznikající inhalací prachu obsahujícího azbestová vlákna nebo volný oxid křemičitý, jejich klinický obraz a prevence. Faktory biologické povahy ovlivňující zdraví při práci - infekční
činitelé, alergeny. Hodnocení míry expozice těmto faktorům. Klinický obraz poškození zdraví navozených působením těchto faktorů. Prevence těchto poruch zdrav
Modul představuje hlavní poznatky a přístupy k ochraně a podpoře zdraví v rámci oborů veřejné zdravotnictví, obecná hygiena, pracovní lékařství, tělovýchovné lékařství, výživa, zdraví dětí a mládeže, epidemiologie a rodinné lékařství.
TVL:
Fyziologie odpovědi organismu na jednorázovou těesnou zátěž. Zátěžový test: provedeni a hodnocení. Preskripce pravidelné pohybové aktivity v primární a sekundární prevenci. Vliv pravidelné pohybové aktivity na organismus a jednotlivé systemy. Obezita: klinický obraz a zásady léčby. Metabolický syndrom: klinický obraz a zásady léčby. Výživa ve sportu. Doping. Svalové dysbalance: klinický obraz a stručně zásady léčby.