Charles Explorer logo
🇬🇧

Biomedical Sciences

Class at Third Faculty of Medicine |
CVO002P1

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

BIOLOGIE A GENETIKA Přednášky

1. Základy molekulární biologie

2. Buněčný cyklus, buněčné dělení

3. Úvod do genetiky, Mendelistická genetika

4. Monogenní a polygenní dědičnost

5. Základy cytogenetiky

6. Mutageneze

7. Karcinogeneze

8. Populační genetika

9. Genetické poradenství

10. Imunogenetika BIOCHEMIE

1. Zisk energie. Regulace metabolismu sacharidů.

2. Diabetes mellitus, inzulín, glukagon, regulace glykémie.

3. Regulace metabolismu lipidů, osud lipidů přijatých potravou.

4. Ateroskleróza a možnost ovlivnění jejího vzniku. Lipoproteiny.

5. Funkce ledvin a jejich poruchy. Regulace metabolismu dusíkatých látek.

6. Játra, jejich metabolismus a poruchy, onemocnění.

7. Chemické složení krve, proteiny krevní plazmy, transportní procesy.

8. Acidobazická rovnováha, alkalóza, acidóza.

9.  Metabolismus xenobiotik a významné detoxikační dráhy. Odbourávání endogenních látek. Metabolismus etanolu.

10. Povinné praktikum - Stanovení glykémie BIOFYZIKA

1. Stavba hmoty: Základní síly v přírodě. Atom, jeho struktura a vlastnosti. Elementární částice. Jádro a obal atomu.

2. Bioenergetika: Teplo, teplota. Tepelná pohoda organizmu, regulace teploty. Měření teploty. Využití tepla a chladu v medicíně.

3. Elektrický proud: Elektrické vlastnosti tkání a orgánů. Vedení elektrického proudu tkáněmi. Bioelektrické projevy a využití akčních potenciálů v diagnostice. Elektrický proud v diagnostice a terapii. Úrazy elektrickým proudem.

4. Optické záření: Vlastnosti záření. Zdroje a detektory optického záření. Optické metody a přístrojová technika. Viditelné světlo. Teorie barevného vidění. Adaptace na světlo a tmu. Oko a oční vady. Ultrafialové a infračervené záření. Využití tepelné energie v medicíně. Biofyzika termoregulace.

5. Akustika: Základní pojmy. Fyziologická akustika. Sluchový orgán. Audiometrie. Účinky hluku na organizmus. Infrazvuk. Ultrazvuk. Generování ultrazvuku. Biologické účinky ultrazvuku. Diagnostické využití ultrazvuku. Terapeutické využití ultrazvuku.

6. Radioaktivita: Přirozená a umělá, charakteristika ionizujícího záření. Druhy radioaktivní přeměny. Interakce ionizujícího záření s hmotou. Biologické účinky ionizujícího záření. Ochrana před ionizujícím zářením. Detekce ionizujícího záření. Využití ionizujícího záření v léčbě a diagnostice.

7. Černobyl a atomové elektrárny. Nemoc z ozáření. Jaderná energetika. Atomové zbraně.

8. Ekologická biofyzika: Působení vnějšího tlaku na organizmus. Vliv přetlaku a podtlaku. Biometeorologie. Účinky mechanické energie na organizmus. Biologická problematika letecké dopravy. Biofyzikální aspekty kosmických letů. Přetížení a beztížný stav. Magnetická pole, mobilní telefony. Účinky chladu na organizmus.

9. Úvod do nukleární medicíny: Definice oboru. Radiofarmaka. Radionuklidové diagnostické metody. Detekční technika v nukleární medicíně. Princip scintilačního detektoru. Přístroje pro osobní a ochrannou dozimetrii. Možnosti použití gamakamery, PET, SPECT.

10. Úvod do radiologie: Princip rentgenky, brzdné a charakteristické rentgenové záření. Detekce rentgenového záření, kontrastní látky. CT, NMR.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět Biomedicínské vědy seznamuje studenty se základy tří klasických nauk, a to Lékařské biofyziky (Biofyzika), Lékařské chemie a biochemie (Biochemie) a Lékařské biologie a genetiky (Genetika). Každý z těchto tří oborů je ukončen samostatným zápočtovým testem.

Navíc studenti jsou povinni vypracovat seminární práci na téma vybrané genetické choroby. Pokud splní všechny čtyři podmínky zápočtu, získají zápočet v SIS.