1. Epidemiologie zhoubných nádorů (pojmy, sběr dat, onkologické registry, statistika)2. Základní regulační mechanismy (buněčný cyklus). Etiologie nádorového procesu (etapy postupné maligní transformace, rizikové faktory, klasifikace zhoubných nádorů)3. Patologie nádorů (rozdělení, typy)4. Diagnostika v onkologii a úloha sestry5. Způsoby léčby v onkologii6. Radioterapie a úloha sester (rozdělení, vedlejší účinky)7. Chemoterapie a úloha sestry (definice, použití, rozdělení, bezpečnostní opatření, metody podávání, vedlejší účinky)8. Role sestry v primární prevenci, základní a speciální vyšetřovací metody v hematologii, odběry krve pro hematologická vyšetření9. Nádory krvetvorné tkáně10. Leukémie11. Transplantace kostní dřeně (ošetřování pacienta před a po TKD)12. Transfúze – základní principy transfúzního lékařství, laboratorní metody a výroba transfúzních přípravků, indikace k aplikaci, potransfúzní komplikace Praxe/stáž/workshop na onkologických a hematoonkologických pracovištích.
Předmět informuje o významu primární a sekundární onkologické prevence, o etiologických a predispozičních faktorech a o statistickém výskytu jednotlivých druhů nádorových onemocnění. Seznamuje s odlišnostmi a charakterem pracovišť pro péči a léčbu onkologicky nemocných.
Poskytuje informace o klinických stavech v onkologii a hematologii z hlediska ošetřovatelské péče a potřeb pacientů změněných v souvislosti s onkologickým onemocněním, které významně ovlivňují kvalitu života onkologicky nemocného člověka a jeho rodiny. Dále má za úkol seznámit studenty s diagnostickými a terapeutickými zákroky a vyšetřeními specifickými pro hematologii a hematoonkologii. Zároveň předmět seznamuje s hemoterapií, laboratorními metodami užívanými v transfuzním lékařství, s indikacemi pro jejich aplikaci a s potransfúzními komplikacemi.