Životní prostředí a zdraví populace:
Vztah mezi životním prostředím a zdravím, možnosti sledování a regulace. Podíl životního prostředí na zdravotním stavu. Tvorba, význam a používání limitních hodnot. Využití biomarkerů při sledování vztahu prostředí a zdraví. Mezinárodní a národní aktivity v oblasti zdraví a prostředí. Zdraví 21, NEHAP, Systém monitorování zdravotního stavu populace ve vztahu k prostředí.
Význam environmentální expozice toxickým látkám z prostředí a pohled na zdravotní rizika z populačního hlediska. Vnímání environmentálních zdravotních rizik u populace. Role lékařů při komunikaci rizika.
Životní styl a zdraví:
Stanovení priorit zdraví. Dostupnost zdravotní péče.
Vliv výstavby a provozu zdravotnických zařízení na zdravotní stav zaměstnanců a pacientů. Hospitalismus, nosokomiální nákazy.
Bydlení a zdraví ? fyziologie a psychosociální funkce bytu. Kouření (aktivní i pasivní) a jeho vliv na zdraví. Protikuřácké aktivity, poradny pro kuřáky, substituční léčba.
Znečištění ovzduší a zdraví:
Zdroje znečištění ovzduší, zdravotní účinky kontaminantů ovzduší. Vztahy mezi vnějším ovzduším a ovzduším v uzavřených prostorách (byty, veřejné budovy, dopravní prostředky). Výsledky Systému monitorování zdravotního stavu populace ve vztahu k ovzduší a výsledky studií řešících vztah znečištění ovzduší a zdraví v České republice. Regulační opatření ke snížení zdravotních rizik.
Voda, půda, odpady, zdroje znečištění, vliv na zdraví:
Základní charakteristiky a druhy surových vod. Fyzikální, chemická a biologická nezávadnost vody. Biogenní prvky ve vodě. Zajištění zdravotní nezávadnosti pitné vody od výroby ke spotřebiteli. Malé zdroje pitných vod. Balené pitné vody, minerální vody, kojenecké vody, jejich využití. Domácí doúprava vody. Ochrana vodních zdrojů, jakost vody pro rekreaci (přírodní koupaliště, kryté bazény).
Půdní fond a jeho vliv na zdraví populace. Jeho poškozování (povodně, kontaminace lidskou činností), sanační opatření.
Odpady: rozdělení dle producentů, skladby a technologie likvidace. Recyklace a další využití. Odpady zdravotnických zařízení a jejich odstraňování.
Principy ochrany před zářením:
Biologické účinky ionizujícího záření a principy ochrany. Základní charakteristiky působení záření na lidský organismus. Mimopracovní zdroje ozáření člověka a jejich význam. Vnímání rizika ionizujícího záření.
Předmět je vyučován v bakalářském studijním programu Specializace ve zdravotnictví - Obor: Veřejné zdravotnictví ve 2. a 3. ročníku, u kombinovaného studia v ZS a LS 2. ročníku zdravotní důsledky znečištění ovzduší,pitná voda,minerální vody, odpady, hygiena zdravotnických zařízení, syndrom nemocných budov, pracovní lékařství, radiační ochrana zdravotníků a pacientů, legislativa v radiační ochraně, monitorování zdravotního stavu ve vztahu k prostředí.