Charles Explorer logo
🇨🇿

Histologie a embryologie I

Předmět na 2. lékařská fakulta |
D0102436

Sylabus

* Obsahové zaměření přednášek a seminářů:

Základní histologické techniky. Příprava preparátu pro světelnou mikroskopii, příprava preparátu pro elektronovou mikroskopii, zobrazovací přístroje, přehledná a speciální barvení.

Cytologie. Obecná struktura buňky, buněčná membrána, mitochondrie, ribosomy, endoplazmatické retikulum, Golgiho komplex, lysosomy, peroxisomy, inkluse, cytoskelet (mikrofilamenta,intermediální filamenta, mikrotubuly), centriol, jádro (jaderný obal, chromatin, jadérko).

Epitelová tkáň. Epitelové buňky, specializace buněčných povrchů, klasifikace epitelů, žlázový epitel.

Pojivová tkáň. Obecná stavba pojivové tkáně, vláknitá a amorfní složka mezibuněčné hmoty, buňky pojivové tkáně. Vazivo, typy vaziva. Obecná stavba chrupavky, typy chrupavky. Obecná stavba kostní tkáně, typy kosti, histogeneze, růst a přestavba kosti, spoje kostrové.

Nervová tkáň. Obecná stavba, neurony (tělo neuronu, dendrity, axon), synapse, neuroglie, myelinizace.

Svalová tkáň. Obecná stavba, typy svalové tkáně, mechanismus svalové kontrakce, regenerace svalové tkáně.

Krev a krvetvorba. Formované krevní elementy (erytrocyty, leukocyty, trombocyty), vývoj formovaných krevních elementů.

Molekulární aspekty vývoje. Úvod do vývojové biologie. Geny ve vývoji. Genová exprese během vývoje. Vývojové programy a regulační elementy v DNA a RNA. Signalizační dráhy a sítě. Interakce buněk. Základní buněčný režim: dělení, diferenciace a smrt.

Obecná embryologie. Fertilizace, rýhování vajíčka, blastogenese, implantace, vývoj embryoblastu, dvojvrstevný zárodečný terčík, trojvrstevný zárodečný terčík, notogenese. Periodizace embryonálního a fetálního období a změny zevního tvaru zárodku a plodu.

Ontogenese. Morfogenetické procesy a vývojové etapy. Mozaikové a regulační zárodky. Geny maternální a zygotické, homeoboxové geny. Regulace ontogenese. Modelové organismy.

Vývoj tkáňových systémů a tělních dutin. Vývoj kosterního a svalového systému, vývoj končetin. Vývoj coelomu a bránice.

Vývoj plodových obalů a placenty. Vývoj trofoblastu, plodové obaly, placenta, vícečetná těhotenství.

Embryonální klonování. Kmenové buňky, terapeutické klonování, transgenní organismy, knockout a knockin, regulovaný vývoj, preimplantační diagnostika.

Kmenové buňky. Charakteristika a kultivace kmenových buněk. Buněčná terapie, regenerativní medicína a její perspektivy.

Programovaná buněčná smrt a její regulace. Apoptóza. Neutrofiny. Regulátory, adaptory a efektory apoptotických drah. Kaspázy.

Anotace

Předmět Histologie a embryologie se na 2. lékařské fakultě UK vyučuje v letním semestru 1. ročníku (HE1) a v zimním semestru 2. ročníku (HE2), kdy je ukončen zkouškou.