Charles Explorer logo
🇨🇿

Farmakologie

Předmět na 2. lékařská fakulta |
D2903001

Sylabus

Aktualizovanou verzi přednášek v ppt. najdete v MOODLU: https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=5657

Sylabus přednášek a seminářů:

Úvod do farmakologie.

Základní pojmy ve farmakologii, druhy terapie, vývoj nového léčiva, zákony. Zvláštnosti farmakoterapie v pediatrii a osob vyššího věku.

Obecná farmakologie

Osud léčiv v organismu, aplikace léčiv. Metabolické pochody léčiv v organismu v souvislosti se způsobem podání.

Receptorová teorie, mechanismus působení léčiv. Regulační mechanismy metabolických pochodů v organismu, receptory, mediátory, agonisté a antagonisté mediátorů.

Farmakokinetika. Faktory ovlivňující distribuci léčiva (jeho metabolitů), jeho koncentraci a její změny v organismu. Rychlost nástupu účinku, vztah plazmatická hladina - účinek.

Interakce léčiv. Vzájemné působení léčiv v organismu, jejich vzájemné zesilování a zeslabování léčebného účinku, ale i nebezpečí zvýšené toxicity.

Speciální farmakologie

Vegetativní nervový systém. Rozdělení - anatomicko fyziologické, mediátory vegetativního NS, agonisté, antagonisté. Parasympatikus - parasympatomimetika, parasympatolytika přímá. Sympatikus. Alfa, beta receptory, centrální sympatikus, sympatomimetika, sympatolytika alfa

Léčiva kardiovaskulárního systému: Digoxin, Vasodilatancia - periferní; antianginózní látky, Antiarytmika - základní třídy a podtypy, Betablokátory. Léčiva ovlivňující beta receptory vegetativního NS a jejich použití, klinické využití, strategie léčby, omezující faktory pro jejich použití, Antihypertenzíva . Rozdělení antihypertenziv a jejich kombinace. ACE inhibitory, Ca antagonisté, diuretika, Antikoagulancia. Přímá a nepřímá antikoagulanci. Skupina heparinu, nízkomolekulární hepariny, hirudíny. heparinoidy. Perorální nepřímá antikoagulancia, kumariny. Antiagregancia, protidestičkové látky. Fibrinolytika, plasmanogen.

Léčiva respiračních onemocnění a antihistaminika, Antitusika a expektorancia mechanismus působní, racionální podávání, Antiastmatika Současný pohled na patofyziologii astmatu, typy antiastmatik a jejich použití podle mechanismu účinku. Současné trendy léčby. Ovlivnění prognózy nemoci.

Antihistaminika H1 antagonisté, I.a II. generace, léčba alergických stavů

Léčiva ovlivňující GIT ovlivnění pH žaludeční šťávy, H2antagon., inhibitory protonové pumpy

Léky a játra. Možnosti poškození jater, metabolismus, léčení

Antirevmatika - nesteroidní. Antirevmatika, léčiva ovlivňující průběh onemocnění, antirevmatika druhé řady. Ovlivnění imunitního systému. Použití imunosupresiv. Obecné ovlivnění chronického zánětu.

Analgetika-antipyretika, salicyláty a ostatní nesteroidní antiflogistika

Analgetika-anodyna. Silná analgetika, morfin a jeho deriváty, opioidní receptory, mechanismus působení a praktické použití. Strategie léčby bolesti. Atypická analgetika. Kombinace analgetik

Antibiotika. Rozdělení a indikace, peniciliny s úzkým spektrem, se širokým spektrem. Obecně betalaktamy. Cefalosporiny.

Tetracykliny, makrolidy, aminoglykosidy.

Chinolony, chemoterapeutika. Kombinace antibiotik, lokální antibiotika. Strategie výběru antibiotik, faktory ovlivňující výsledek léčby.

Virostatika Skupiny, specifické použití, AIDS, toxicita.

Psychofarmaka Rozdělení psychofarmak podle mechanismu účinku. Antipsychotika - jednotlivé skupiny, specifické a nespecifické použití.

Anxiolytika. Benzodiazepiny. Ostatní skupiny. Použití psychiatrické i v ostatních oborech. Kombinace léčiv. Návykovost.

Antidepresiva - klasická tricyklická, druhá a třetí generace, specifické formy inhibice mediátorů. Klinická využití. Inhibitory MAO.

Léčba Alzheimerovy choroby; nootropika.

Anotace

Předmět je koncipován jako teoretický. Podává základní informace z farmakokinetiky a farmakodynamiky, vymezuje pojem léčivo, jeho formy a dávkování, způsoby podání, interakce. Seznamuje studenty s jednotlivými lékovými skupinami, jejich indikací a kontraindikací, hlavními, vedlejšími a toxickými účinky na dětský organismus.

Předmět bude realizován v rámci nepravidelné blokové výuky.

Obsahové zaměření přednášek a seminářů:

Úvod do farmakologie

Základní pojmy ve farmakologii, druhy terapie, vývoj nového léčiva, zákony. Zvláštnosti farmakoterapie v pediatrii.

Obecná farmakologie

Osud léčiv v organismu, aplikace léčiv, metabolické pochody léčiv v organismu v souvislosti se způsobem podání.

Receptorová teorie, mechanismus působení léčiv, regulační mechanismy metabolických pochodů v organismu, receptory, mediátory, agonisté a antagonisté mediátorů.

Interakce léčiv, vzájemné působení léčiv v organismu, jejich vzájemné zesilování a zeslabování léčebného

účinku, ale i nebezpečí zvýšené toxicity.

Nežádoucí účinky léčiv z pohledu klinické praxe.

Farmakokinetika - faktory ovlivňující distribuci léčiva (jeho metabolitů), jeho koncentraci a její změny v organismu., rychlost nástupu účinku, vztah plazmatická hladina – účinek.

Speciální farmakologie

Vegetativní nervový systém – rozdělení: anatomicko-fyziologické, mediátory vegetativního nervového systému, agonisté, antagonisté, parasympatomimetika, parasympatolytika sympatomimetika a sympatolytika.

Léčiva kardiovaskulárního systému: periferní vasodilatancia, kardiotonika; antianginózní látky, antiarytmika – základní třídy a podtypy. Léčiva ovlivňující beta receptory, jejich použití, klinické využití, strategie léčby, omezující faktory pro jejich použití. Antihypertenziva a jejich kombinace: ACE inhibitory, sartany, Ca antagonisté, diuretika.

Antikoagulancia: přímá a nepřímá antikoagulanci, hepariny, nízkomolekulární hepariny, hirudíny, heparinoidy, perorální nepřímá antikoagulancia, kumariny. Antiagregancia, protidestičková léčiva, fibrinolytika.

Léčiva respiračních onemocnění, antihistaminika, antitusika a expektorancia: mechanismus jejich působní a zásady jejich racionálního podávání. Současný pohled na patofyziologii astmatu, typy antiastmatik a jejich použití podle mechanismu účinku, antihistaminika, léčba alergických stavů

Léčiva ovlivňující GIT ovlivnění pH žaludeční šťávy, H2antagon, inhibitory protonové pumpy.

Léky a játra. Možnosti poškození jater, metabolismus, léčení.

Antirevmatika: nesteroidní antirevmatika, léčiva ovlivňující průběh onemocnění, antirevmatika druhé generace.

Léky ovlivňující imunitní systém, použití imunosupresiv. Zásady obecného ovlivnění zánětu. Analgetika antipyretika, salicyláty a ostatní nesteroidní antiflogistika. Silná analgetika, morfin a jeho deriváty, analgetické receptory, teorie působení a praktické použití. Strategie léčby bolesti, atypická analgetika, kombinace analgetik.

Antibiotika - rozdělení a indikace: peniciliny s úzkým spektrem, se širokým spektrem, betalaktamy, cefalosporiny, +tetracykliny, makrolidy, aminoglykosidy. chinolony, chemoterapeutika, kombinace antibiotik, lokální antibiotika. Strategie výběru antibiotik, faktory ovlivňující výsledek léčby. Virostatika - skupiny, specifické použití.

Psychofarmaka: rozdělení psychofarmak podle mechanismu účinku. Antipsychotika: jednotlivé skupiny, specifické a nespecifické použití. Použití anxiolytik, hypnotik a benzodiazepinů v klinické praxi. Antidepresiva: klasická tricyklická, druhá a třetí generace, specifické formy inhibice mediátorů, jejich klinická využití. Vznik závislosti.