Zásady práce na ambulantním operačním sále, příprava výkonu. Nejčastější řezy v dentoalveolární chirurgii. Základy stavění krvácení v ráně, hojení rány včetně komplikací, sutura, druhy stehů, šicí materiál. Lokální anestetika využívaná v ústní chirurgii, vazokonstrikční přísady. Místní anestézie - techniky, typy, místní a celkové komplikace anestézie.
Zobrazovací metody v dentoalveolární chirurgii. Základy zhotovení dentálního rentgenogramu. Fyziologický rentgenogram, nejčastější anatomické struktury na dentálním rtg snímku. CBCT. Exodoncie, instrumentarium, indikace a kontraindikace extrakcí zubů, jednoduchá extrakce, komplikovaná extrakce, chirurgické extrakce. Péče o pacienta po extrakci, extrakční a poextrakční komplikace a jejich léčba. Extrakce zubů u pacientů se zdravotním rizikem. Zubní retence-příčiny, diagnostika a strategie léčby. Výkony periapikální chirurgie, jejich rozdělení, indikace a provedení.
Odontogenní infekce ze stomatochirurgického pohledu - etiologie, patofyziologie a způsoby šíření kolemčelistních zánětů včetně jejich komplikací, odontogenní rinosinusitidy, osteomyelitidy čelistí - diagnostika a léčba.
Cervikofaciální aktinomykóza a ostatní specifické záněty.
Osteonekróza čelistí (osteoradionekróza, lékově navozená osteonekróza čelistí) - prevence, diagnostika a léčba.
V rámci p ředmětu je student v plném rozsahu seznámen s problematikou oboru dentoalveolární chirurgie. Získá znalosti ohledně základních dentoalveolárních chirurgických výkonů i jejich možných komplikací. Naučí se způsobu chování a asistence na stomatochirurgickém sálku. Získá kompletní informace o významu lokálních anestetik a způsobech jejich podání. Student je dále seznámen s využitím zobrazovacích metod používaných v dentoalveolární chirurgii a získá informace o problematice stomatochirurgického ošetření pacientů se zdravotním rizikem.
Kompletně je probrána problematika odontogenní infekce ze stomatochirurgického pohledu.