Preprotetická chirurgie - výkony zlepšující kvalitu protézního lože/výkony zvyšující alveolární výběžek čelisti.
Dentální implantologie: indikace, kontraindikace, základní konstrukční typy implantátů.
Augmentační techniky čelist í - řízená kostní regenerace, sinus lift, techniky vertikální a horizontální augmentace, přehled augmentačních materiálů, augmentace autologní kostí, techniky distrakční osteogeneze.
Bolest v orofaciální oblasti, etiologie, diagnostika, možnosti léčby. Primární a sekundární neuralgie hlavových nervů.
Analgetika v orální chirurgii.
Antibiotika v orální chirurgii.
Temporomandibulární poruchy.
Nenádorová onemocnění slinných žláz.
Onemocnění cervikofaciálních mízních uzlin-přehled, etiologie, diagnostika a léčba.
Cysty orofaciální krajiny - klasifikace, diagnostika a léčba (cysty čelistí: odontogenní vývojové a zánětlivé cysty, neodontogenní vývojové cysty; cysty paranazálních dutin; cysty slinných žláz; cysty měkkých tkání dutiny ústní, obličeje a krku).
Rozštěpy rtu, patra a obličeje.
Ortognátní chirurgie.
Fyzikální terapie, laser, kryochirurgie, piezochirurgie.
Náhlé příhody během stomatochirurgických výkonů a anestézie, základy kardiopulmonální resuscitace.
V rámci předmětu jsou studenti seznámeni s možnostmi současné preprotetické chirurgie. Dále je probrána problematika dentální implantologie, především z chirurgického pohledu, a je podán přehled augmentačních technik pro dostavbu a náhradu chybějící kosti čelistí.
Studenti získají znalosti ohledně léčby čelistních anomálií ortognátní chirurgií a jsou seznámeni s cystami orofaciální krajiny a onemocněními temporomandibulárního kloubu, slinných žláz a lymfatických uzlin hlavy a krku. Jsou také informováni o významu farmakoterapie v orální chirurgii, zejména analgézie a antibiotické terapie.
Semináře poskytují studentovi kompletní přehled informací v oboru orální a maxilofaciální chirurgie, včetně způsobu řešení akutních stavů a zásad kardiopulmonální resuscitace.