1.a) Extraorální vyšetření pacienta, analýza obličejového skeletu b) Diagnostika retinovaných zubů, příčiny retence, terapie 2.a) Intraorální vyšetření ortodontického pacienta, analýza zubních oblouků a jejich vztahů b) Terapie retinovaných zubů, možné metody 3.a) Analýza modelů a rentgenové vyšetřovací metody v ortodoncii b) Zevní vlivy v etiologii ortodontických anomálií 4.a) Etiologie ortodontických anomálií, přehled b) Nepravidelnosti v tvaru, počtu, velikosti a postavení jednotlivých zubů, Anomálie v postavení skupin zubů 5.a) Prenatální vývoj obličejového skeletu a chrupu b) Pravidelný chrup, význam a cíle ortodontické terapie 6.a) Postnatální vývoj chrupu, růst čelistí a obličeje b) Stěsnání zubů - typy, etiologie a terapie 7.a) Klasifikační systémy v ortodoncii pro dočasný, smíšený, stálý chrup a obličejový skelet b) Horizontálně otevřený skus - etiologie, morfologie a terapie 8.a) Okluzální diagnostika a skeletální diagnostika ortodontických vad b) Anomálie II.třídy Angle 1. oddělení - etiologie, morfologie a terapie 9.a) Růst obličejového skeletu, dentoalveolární kompenzační mechanismus b) Vertikálně otevřený skus - etiologie, morfologie a terapie 10.a) Vhodný věk pro ortodontickou terapii, depistáž ortodontických vad. b) Hluboký skus - etiologie, morfologie a terapie 11.a) Tkáňové změny v průběhu ortodontické terapie b) Převislý skus - etiologie, morfologie a terapie 12.a) Skeletální diagnostika, její význam, profilový RTG lbi b) Obrácený skus jednotlivých zubů, skupin zubů, jeho terapie v souvislosti se vzájemným vztahem zubních oblouků a čelistí 13.a) Dělení ortodontických sil, jejich charakteristika b) Anomálie II. třídy Angle - přehled, II. skeletální třída 14.a) Dědičnost v ortodoncii, vrozené anomálie b) Zkřížený skus- etiologie, morfologie a terapie 15.a) Vývoj dočasného a smíšeného chrupu, jeho morfologie, klasifikační systémy b) Progenní stavy, progenie a pseudoprogenie - diferenciální diagnostika, III. skeletální třída 16.a) Postnatální růst obličeje a čelistí, souvislosti se zahájením ortodontické terapie b) Terapeutické extrakce, indikace extrakcí u jednotlivých zubů 17.a) Vývoj stálé dentice, růst čelistí. Morfologická a skeletální klasifikace b) Interdisciplinární spolupráce s dalšími stomatologickými obory 18.a) Etiologie rozštěpových vad v obličeji, klasifikace a prevence b) Snímací deskové aparáty - konstrukční prvky, terapeutický efekt 19.a) Ortodontické síly, jejich vliv na přestavbu tkání.
Souvislosti s kvalitou a morfologií zubů, s kvalitou kostních tkání a věkem pacientů. b) Interdisciplinární spolupráce při terapii velkých čelistních anomálií 20.a) Ortodontická prevence v souvislosti s vývojem dentice u jedince od narození až do ukončení erupce stálého chrupu b) Plánování extrakcí u okluzálních a skeletálních anomálií 21.a) Etiologie rozštěpových vad, jejich terapie b) Snímací ortodontické aparáty funkčního typu - konstrukční prvky, terapeutický efekt 22.a) Sekundární stěsnání chrupu, příčiny a prevence b) Fixní ortodontické aparáty, jejich součásti a terapeutický efekt 23.a) Ortodontické síly vznikající vlivem působení fixních aparátů b) Seriové extrakce 24.a) Příčiny vzniku anomálií v počtu zubů, vliv na vývoj a morfologii zubních oblouků a kvalitu kosti alveolárních výběžků. b) Retenční fáze ortodontické terapie 25.a) Rozdíly mezi působením snímacích a fixních aparátů b) Funkční vertikálně otevřený skus - etiologie, prevence a terapie
Diagnostic of orthodontic anomalies. Examination of patient, dokumentation a rtg photograph, plan of orthodontic treatment.
Ideal age for treatment of individual anomalies. Etiology of orthodontic anomalies. Prenatal development of the face.
Postnatal development of the teath and facial skelet. Basic introduction in the orthodontic therapy of removal and fix appliances. Posibilities of retention in ortohodontics. Biological principles of ortohodontic therapy.