Charles Explorer logo
🇨🇿

Interní propedeutika I

Předmět na Lékařská fakulta v Plzni |
EAP0102320

Sylabus

1.Úvod do klinické propedeutiky - seznámení se základní terminologií (anamnéza, fyzikální vyšetření atd.). Úloha laboratorních a zobrazovacích vyšetření, stanovení prozatímní/diferenciální diagnózy a plán léčby. Zásady v přístupu a komunikaci s pacientem.

Organizace práce na nemocničním oddělení. 2.Zdravotnická dokumentace, práva a povinnosti pacientů, informovaný souhlas. Systém WinMedicalc. 3.Klinická anamnéza.

Nynější onemocnění. Specifika v komunikaci a ve vyšetření křehkých nemocných, nemocných v akutním stavu, nemocných v terminálním stadiu. 4.Základní klinické pojmy: symptomy, objektivní nálezy (bolest, dušnost, kašel, zácpa, průjem, nauzea, zvracení, dysurie atd.) - terminologie a popis. 5.Celkový stav nemocného: stav vědomí, stavy hydratace, habitus, stoj a chůze, barva kůže, otoky, teplota, kožní adnexa a další. 6.Základní vyšetřovací postupy v interně - vyšetření pohledem, poslechem, pohmatem, poklepem, čichové vjemy.

Vyšetření hlavy, krku a prsou. 7.Zobrazovací vyšetření používaná pro vyšetření kardiovaskulárního a dýchacího systému. 8.Zobrazovací vyšetření používaná pro vyšetření onemocnění ledvin, endokrinologických a metabolických. 9.Zobrazovací vyšetření používané pro vyšetření trávicího traktu, v hematologii a revmatologii. 10.Zásady laboratorního vyšetřování klinické medicíně. Indikace a účelnost laboratorního vyšetření.

Preanalytická, analytická a postanalytická část vyšetření. Odběr biologického materiálu.

Laboratorní screening používaný u hospitalizovaných nemocných. 11.Speciální laboratorní metody používané u jednotlivých typů interních onemocnění. 12.Symptomy a známky srdečních onemocnění. Fyzikální vyšetření srdce. 13.EKG - princip, určení akce, frekvence, rytmu, vektoru QRS, přechodové zóny, popis jednotlivých intervalů a segmentů. 14.EKG - nejdůležitější patologické nálezy.

Anotace

Klinická propedeutika je úvodem do klinické medicíny. Student by měl získat teoretické znalosti: o vztahu lékaře a pacienta, seznámit se s principy odebírání anamnézy pacienta (efektivně, citlivě a věcně) a principy fyzikálního vyšetření interpretovat všechny dostupné informace a data k definování aktuálních obtíží, jak a kde verifikovat údaje ze sekundárních zdrojů (rodina, zdravotní záznamy apod.) jak získat souhlas pacienta s vyšetřením o právech pacienta

Bude podán teoretický přehled o základních diagnostických testech zejména rutinní biochemická, hematologická a koagulační vyšetření, analýza krevních plynů, RTG hrudníku, EKG, funkční vyšetření plic, analýza moči a dalších tělesných tekutin. Bude představena lékařská dokumentace, informační systém a jeho dokumenty (Lékařská zpráva, Úmrtní list, ambulantní kontrola, předpis léků apod.)