Charles Explorer logo
🇨🇿

Anesteziologie, resuscitace a neodkladná péče

Předmět na Lékařská fakulta v Plzni |
EAP0105430

Sylabus

Úvod do problematiky akutních stavů a anesteziologie

Základní kritické stavy a jejich zvládání (anafylaxe, sepse/septický šok), hemoterapie, poruchy koagulace, význam POCT diagnostiky

Specifické kritické stavy ve vztahu k oběhu (AKS, arytmie…), rozšířená monitorace hemodynamiky

Úvod do neurointenzivní péče - základní principy, specifické situace (trauma mozku a míchy, CMP, epilepsie), možnosti rozšířené monitorace. Smrt mozku a dárcovský program

Technické a farmakologické aspekty celkové anestezie

Patofyziologie zástavy, poresuscitační péče, podrobnější rozebrání 4H+4T

Specifické kritické stavy ve vztahu k DS (astma, COPD, pneumonie, ARDS)

Komplikace v perioperační péči, perioperační medicína; Etika v resuscitační a intenzivní péči

Elektronické přednášky:

Celková anestezie (definice, příprava, monitorování)

Regionální anestezie + léčba bolesti

KPR (neodkladná resuscitace všech věkových skupin, AED, rozšířená resuscitace)

Klinické rozpoznání kriticky nemocného, ABCDE koncept, základy monitorace

Poruchy vědomí + základy intenzivní péče (vnitřní prostředí, sedace …)

Poruchy ventilace (dechová nedostatečnost, oxygenoterapie, neinvazivní ventilace, endotracheální intubace, základy umělé plicní ventilace, weaning, tracheostomie)

Poruchy cirkulace (oběhová nedostatečnost, šok, základy monitorace oběhového systému)

Praktika povinná část:

Celková anestezie (teorie provedení, anesteziologický přístroj) Zajištění dýchacích cest (vzduchovod, laryngeální maska/tubus, intubace, koniopunkce) Zahrnuje vždy úvod, vedení a probuzení s anestezie u operovaného pacienta, vztah typu prováděné operace a chronického onemocnění k volbě anestezie včetně přípravy a předoperačního vyšetření a způsobu zajištění dýchacích cest + 1 z následujících bloků, tak aby každá podskupina byla seznámena s celou problematikou:

Anesteziologický přístroj + stlačené medicinální plyny

Sledování a monitorování nemocného v průběhu anestezie

Léky potřebné k anestezii vč.antidot

Rozdíly v anestezii u akutních výkonů

Resuscitace na operačních sálech

Speciální vybavení k obtížné intubaci

Vybavení k selektivní plicní ventilaci

Polohy nemocných během výkonů a jejich rizika

Vybavení na sále k udržování tělesné teploty

Vybavení a ukázka svodné anestezie

Regionální anestezie (indikace, způsoby provedení)

Diagnostika selhání vitálních funkcí; Neodkladná resuscitace KPR na modelu se zpětnou vazbou

Rozšířená resuscitace, diagnostika kritického stavu, ABCDE postup Řešení modelových situací kritických stavů na pokročilém simulátoru vč. diagnostiky arytmií a provedení defibrilace Provedení prostředím intenzivní péče, jeho specifika; demonstrace základních diagnostických, monitorovacích a léčebných postupů u nemocných se sepsí, ventilačním, oběhovým či multiorgánovým selháním, indikace a provedení příslušných orgánových podpor

Zajištění vstupů do žilního systému Nácvik punkce periferního žilního katetru Provedení prostředím urgentní péče, jeho specifika; demonstrace základních diagnostických, monitorovacích a léčebných postupů u nemocných s polytraumatem, masivním krvácením, intoxikací aj.

Nepovinná část (max 30 hodin) student může kdykoli v průběhu školního roku po předchozí domluvě navštívit pracoviště v běžném provozu nebo v ústavní pohotovostní službě a „stínovat“ lékaře/asistenta s cílem prohloubení teoretických či praktických znalostí. Délka a četnost praxe je dána možnostmi pracoviště a aktuálním vytížením / počet zájemců v jednom okamžiku přítomných na pracovišti je limitován na 5 v běžné pracovní době a 3 v pohotovostní službě.

Anotace

Student se seznámí s principy celkové a regionální anestezie. V rámci praktických cvičení si osvojí základní postupy zajištění dýchacích cest, ventilace vakem a obličejovou maskou, zajištění žilního vstupu.

Dále se seznámí a procvičí si postupy základní i rozšířené neodkladné resuscitace včetně použití příslušného přístrojového vybavení. V rámci intenzivní medicíny získá stručný přehled o ošetřování a péči o kriticky nemocné pacienty, včetně informací o umělé plicní ventilaci, výživě, diagnostice a terapii nejčastějších kritických stavů apod.

Student se taktéž seznámí s provozem urgentního příjmu fakultní nemocnice.