V souvislosti se sekvenováním lidského genomu v roce 2003 a s dalšími recentními objevy v molekulární biologii dochází k expanzi poznatků o molekulární podstatě lidských chorob. Vzniká nový obor molekulární patologie a začíná se rozvíjet molekulární diagnostika a molekulární cílená terapie Těsné propojení biomedicínského výzkumu s klinickou praxí vede k moderní koncepci nového oboru translační mediciny.
Pochopení molekulární podstaty chorob a molekulárních přístupů v medicíně je tedy nezbytné jak pro klinické, tak pro vědecké pracovníky. Studenti budou seznámeni s molekulární podstatou patogeneze lidských chorob a s aplikací poznatků v rámci translační medicíny.
Pozornost bude věnována zejména epigenetickým procesům a jejich dopadům na rozvoj nádorů a vybraných nenádorových chorob. Po absolvování předmětu budou posluchači schopni základní orientace v problematice molekulární patologie a translační medicíny.
Cílem kurzu je představit postgraduálním studentům nejnovější poznatky o molekulární podstatě patogeneze lidských chorob a jejich klinické implikace. Pozornost bude věnována zejména epigenetickým procesům a jejich dopadům na rozvoj nádorů a vybraných nenádorových chorob.