Témata seminářů:
1. Fytofarmakologie a fytoterapie.2. Toxikologie I.3. Toxikologie II4. Homeopatie a další alternativní způsoby léčby.5. Léčiva užívaná k terapii onemocnění dýchacích cest.6. Léčiva užívaná k terapii onemocnění gastrointestinálního traktu.7. Hormonální substituční léčba a kontraceptiva.
8. Farmakoterapie benigní hyperplazie prostaty a erektilní dysfunkce, farmakoterapie obezity9. Návykové látky10. Lékové interakce.11. Celkové opakování.12. Zápočtový test. Přednášky:
1. Farmakoterapie v dermatovenerologii. Farmakoterapie v oftalmologii.2. Antimikrobiální léčiva I.3. Antimikrobiální léčiva II, antimykotika.4. Antivirotika. Antiprotozoální látky. Antihelmintika. Dezinficiencia a antiseptika.5. Léčiva užívaná k léčbě srdce a cév – přehled.6. Antihypertenziva. Hypolipidemika.7. Farmakoterapie ischemické choroby srdeční a srdečního selhání. Antiarytmika.8. Antiagregancia, antikoagulancia. Trombolytika a antifibrinolytika. Venofarmaka. Terapie anemií.9. Farmakoterapie diabetes mellitus. Tyreoidální léčiva, glukokortikoidy, mineralokortikoidy. Hormony hypothalamu, adenohypofýzy a neurohypofýzy.10. Látky ovlivňující imunitní systém (imunosuprese a imunostimulace). Léčiva užívaná v revmatologii.11. Farmakoterapie dnavé artritidy, osteoartrózy a osteoporózy.12. Protinádorová léčiva. Kontrastní látky a radiofarmaka.13. Farmakoterapie akutních stavů.
Farmakologie je dvousemestrální předmět, ve kterém se studenti seznámí se zákonitostmi farmakodynamiky, farmakokinetiky a mechanismu účinku jednotlivých látek.
V praktických cvičeních si budoucí lékaři osvojí principy racionální farmakoterapie se zaměřením na výběr vhodného léčiva, omezení lékových interakcí a nežádoucích účinků. Snahou ústavu je studenty připravit i na praktické aspekty užívání léčiv – od správných zásad předepisování léčivých přípravků po mezioborovou spolupráci. Naším cílem je spokojený a dobře informovaný pacient.
Předmět Farmakologie II. navazuje v zimním semestru 3. ročníku, je ohodnocen 4 kredity a je zakončen zkouškou.