Charles Explorer logo
🇨🇿

Interna III.

Předmět na Lékařská fakulta v Plzni |
EP0105310

Sylabus

1. Diferenciální diagnóza bolestí na hrudi

2. Diferenciální diagnóza dušnosti

3. Diferenciální diagnóza kašle a hemoptýzy

4. Diferenciální diagnóza otoků

5. Diferenciální diagnóza poruch vědomí

6. Diferenciální diagnóza horečnatých stavů a sepse

7. Diferenciální diagnóza proteinurie, hematurie, pyurie, oligoanurie

8. Diferenciální diagnóza bolestí břicha

9. Diferenciální diagnóza spleno- a lymfadenomegalie

10. Diferenciální diagnóza anémií

11. Diferenciální diagnóza ikteru a hepatomegalie

12. Diferenciální diagnóza zvracení a průjmů

13. Přístup k nemocnému s akutní infekcí

14. Přístup k nemocnému se změnou tělesné hmotnosti (hubnutí, kachexie, obesita)

15. Přístup k nemocnému s imunodeficiencí

16. Přístup k nemocnému s akutní monoartritidou, s bolestmi kloubů

Anotace

Předmět Interna II obsahuje v 5. ročníku sérii 8 přednášek a 8 e-seminářů a dále 10denní souvislý blok praktické výuky s tématikou diferenciální diagnostiky různých chorobných stavů ve vnitřním lékařství. Praktická výuka probíhá zejména na lůžkových odděleních 1. interní kliniky a Kliniky kardiologie. Každá studijní skupina absolvuje jeden 10denní blok praktik, po 5 hodinách denně. Praktika jsou zaměřena na výše zmíněná diferenciálně-diagnostická témata vnitřního lékařství. Studenti provádějí odběr anamnézy a fyzikální vyšetření pacientů s uvedenými symptomy, syndromy a chorobnými jednotkami. V průběhu praktik, podle aktuálních možností daného oddělení (pacienti s daným symptomem jsou přítomni), se studenti pod vedením svých vyučujících zaměřují na typické příznaky

(anamnézu + klinickou prezentaci) jednotlivých stavů. U jednotlivých nemocných se podle anamnézy, fyzikálního vyšetření a rozboru laboratorních a grafických vyšetření učí identifikovat pravděpodobnou diagnózu z možných variant. Po zúžení původně široké diferenciální diagnózy pod vedením vyučujících navrhují a zdůvodňují léčebné postupy. Stále klademe důraz na to, že pečlivé vyzpovídání a fyzikální vyšetření pacienta jsou klíčové. Po zavedené léčbě studenti v dalších dnech vyhodnocují odpověď na terapii. V rámci 10denního bloku podle provozních možností navštíví studenti složky komplementu – invazivní a neinvazivní kardiologii, MJIP, KJIP, gastroenterologické pracoviště, hemodialyzační středisko, případně jednotlivé ambulance.

Plná účast na praktikách (tolerujeme 20% omluvených absencí) je podmínkou zápočtu. Přednášky jsou nepovinné, ale účast na nich je silně doporučena.