Vyučující.
Mgr. Dagmar Švecová prof. MUDr. Stanislav Filip, Ph.D.
MUDr. Peter Priester
MUDr. Veronika Molnárová
Předn ášky.
Epidemiologie výskytu maligních onemocnění, rizikové faktory, klasifikace nádorů (TNM). Primární péče - prevence a včasný záchyt maligního onemocnění. Sekundární péče - diagnostika a léčba maligních onemocnění. Vedlejší účinky (akutní a chronické) radiační terapie, chemoterapie a biologické léčby, ošetřovatelská péče o nemocné v průběhu léčby. Akutní stavy u onkologických nemocných (hyperkalcemie, disseminovaná intravaskulární koagulace, septický šok, komprese míchy, perikardiální tamponáda, superior vena cava syndrom, tumor lysis syndrom). Paliativní léčba u onkologických nemocných a léčba bolesti. Terciální péče, její organizace. Hospicová a domácí ošetřovatelská péče.Péče o kůži v průběhu radiační terapie, změny ve výživě onkologických pacientů. Ošetřovatelská péče (OP) o pacienta se změněnou obranyschopností organismu, vysoké riziko infekce. OP o pacienta s projevy krvácení a s anemií. OP o pacienta s alopecií.OP o pacienta se změnami na sliznici dutiny ústní, OP o pacienta s nauzeou a zvracením. OP o pacienta s obstipací a diarheou, OP o pacienta se sexuální dysfunkcí. OP o pacienta s bolestí.
Praktická cvičení.
Praktická cvičení probíhají fomrou seminářů - kasuistiky, praktická výuka ošetřovatelské péče, specifika ošetřovatelské péče, plán ošetřovatelské péče.
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický celek pro všeobecné sestry. Informuje o významu primární a sekundární onkologické prevence, o etiologických predispozičních faktorech a o statistickém výskytu jednotlivých druhů nádorových onemocnění.
Seznamuje s odlišnostmi a charakterem pracovišť pro péči a léčbu onkologicky nemocných. Následují informace o jednotlivých klinických stavech, které významně ovlivňují kvalitu života onkologicky nemocného člověka a jeho rodiny.