Praktická cvičení a semináře
Vyučující
Mgr. Ondřej Němeček
Mgr. Petr Molnár
Bezpečnostní zásady provozu pracoviště provádějící fyzikální terapii, předpis fyzikální terapie. Mechanoterapie - přístrojové masáže, vakuum-kompresivní terapie. Mechanoterapie - přístrojová mechanoterapie pasivními pohyby ("motodlahy"). Ultrasonoterapie.
Fototerapie - ultrafialové a infračervené záření, polarizované světlo (laser, biolampa). Galvanoterapie a iontoforéza.
Nízkofrekvenční proudy - Leducův a Träbertův proud, diadynamické proudy, TENS proudy.
Středněfrekvenční proudy - bipolární a tetrapolární aplikace, klasická interference, izoplanární vektorové pole, dipólové vektorové pole. Kombinovaná terapie.
Elektrodiagnostika - I/t křivka. Elektrostimulace. Elektrogymnastika. Vysokofrekvenční elektroterapie. Distanční elektroterapie, magnetoterapie. ZÁPOČET.
Předmět Fyzikální terapie informuje studenty o možnostech využití různých fyzikálních energií na lidský organizmus používaných ve fyzioterapii. V teoretické části jsou probrány jednotlivé typy těchto fyzikálních energií, jejich technické parametry, racionální terapeutické účinky, indikace, kontraindikace a bezpečnostní předpisy provozu pracoviště provádějící fyzikální terapii.
V části praktické se studenti seznamují se zásadami praktického provádění fyzikální terapie, přístrojovým vybavením a jeho obsluhou. Oblast termoterapie a hydroterapie bude probrána v rámci předmětu Balneologie.