Vyučující: doc. PhDr. Jana Marie Havigerová, Ph.D.
Přednášky: 1. Čím se zabývá psychologie, využití psychologie v ošetřovatelské praxi (psychosomatický přístup). Vliv vztahu mezi pacientem a zdravotnickým personálem na proces léčby a uzdravování. Individualizovaný přístup. 2. Metody posuzování osobnosti. Diagnostika vlastností osobnosti. Druhy temperamentu. Příklady uplatnění osobnostních charakteristik v situacích ve zdravotnictví. 3. Pojmy: potřeby, motivace, postoje a hodnoty, frustrace a deprivace. Obranné mechanismy. Pojem odolnosti – resilience. Příklady daných fenoménů v ošetřovatelské praxi.
Praktická cvičení a semináře: 1. Úvod do systému prožívání a emocí (sémantický diferenciál). Emoce jako adaptivní fyziologická reakce na situaci, spojení mezi kognicí a emocí. Úzkostný a depresivní pacient. Teorie: Eckman a Izard, patologie emocí - adekvátnost a intenzita. 2. Pojem inteligence v psychologii a její diagnostika (WAIS-R-III, RPM). Diagnostika kognitivních funkcí: paměť, pozornost, exekutivní funkce. Komunikace s pacientem s mentální retardací. Komunikace s pacientem s kognitivním nadáním. 3. Jáství a sebepojetí. Vnitřní procesy a intrapsychické konflikty (sebeposuzovací škály, dotazníky životní spokojenosti a kvality života). Praktické použití pojmů z obecné psychologie ve zdravotnictví (zdravotnické dokumentaci).
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Jeho cílem je orientovat studenty v psychologické terminologii v normě i patopsychologii a rozšířit dovednosti v rámci psychických jevů u pacientů a ve zdravotnickém týmu.
Základní funkce daného předmětu je orientující, rozšiřující a vytvářející hlavní základ pro pochopení dalších psychologických předmětů.