Přednášky
Vyučující: prof. PharmDr. Emil Rudolf, Ph.D.
Definice života - organizace živých soustav, modelování v biomedicíněVlastnosti eukaryontních v mnohobuněčném organizmu
Jádro - stavba a funkceSyntéza DNATranskripce a translace
Buněčné membrány - stavba a funkce, transport látek přes membrány
Cytoskelet (mikrotubuly, mikrofilamenta, intermediární filamenta) - struktura a funkce
Mitochondrie - stavba a funkce, energetika, mitochondriální choroby
Buněčná smrt – typy, principy, regulace
Buněčný cyklus, buněčné dělení – regulace, signalizace
Praktická cvičení
Vyučující:
RNDr. Ladislava Schröterová, Ph.D.
MUDr. Stanislav John, Ph.D.
Mgr. Blanka Šestáková, Ph.D.
Mgr. Kateřina Caltová, Ph.D.
Informační zdroje a jejich využití v biomedicíně - 23.2.- 26.2.úvod do praktik - podmínky zápočtu; bezpečnost prácezáklady práce s vědeckými informacemi v biomedicíně (struktura vědeckého odborného článku)elektronické bibliografické databáze (PubMed, Science Direct)
Mikroskopie živých buněk - 2.3. – 5.3.principy práce se světelným, fázově kontrastním a fluorescenčním mikroskopem; druhy mikroskopů
Plazmatická membrána, fúze buněk - 9.3. – 12.3.Transport přes membránu – osmotické jevyosmotické děje u rostlinných a živočišných buněk
Buněčné kultury v biomedicíně - 16.3. – 19.3.princip 3 R, princip modelování, in vitro metodypěstování buněk in vitro; růst buněk v buněčné kultuře1. průběžný test z témat 1.-4.
Stresové reakce buňky - 23.3. – 26.3.testy cytotoxicity využívající buněk pěstovaných in vitro
Mitóza, meióza - 30.3. – 2.4.
Proliferace a její stanovení - 6.4. – 8.4.2. průběžný test z témat 5.-7.
Bloková praktická část - studenti rozděleni do 4 podskupin13.4. – 16.4. - 1. podskupina; 20.4. – 23.4.- 2. podskupina; 27.4. – 30.4. - 3. podskupina; 4.5. – 7.5. - 4. podskupinaPrincipy práce se světelným mikroskopem (trvalý preparát buněk Pěstovaných in vitro,určování velikosti buněk)Mitóza v buňkách tkáňových kulturPříprava nativního preparátu živočišné buňky – fázový kontrast, Hep buňky na krycím sklíčkuPraktické seznámení s provozem laboratoře buněčných kultur, ukázka (kult. lahvičky, box, invert mikroskop, dusík)Sledování příjmu potravy endocytózou u prvoků, pohyb parameciaSledování vlivu anizotonických roztoků na erytrocyty periferní lidské krve – DEMO učitelPozorování suspenze buněk buněčné kultury; stanovení buněčné viabilityPozorování trvalého preparátu na fluorescenčním mikroskopu – barvení jádra/mitochondrií a cytoskeletu - DEMO učitele-learningový kurz Buněčné pohybye-learningový kurz Buněčná signalizacee-learningový kurz Fluorescenční mikroskopie3. průběžný test z praktické části – všechny podskupiny - 4.5. – 7.5.
Zápočet
Potřeby a pokyny pro praktická cvičení:
Praktikárna slouží současně jako laboratoř, proto se každý student musí řídit pokyny pro zajištění bezpečnosti práce v laboratořích – v praktikárně se nesmí nic jíst, pít a zakazuje se používání mobilních telefonů/tabletů/notebooků v průběhu praktických cvičení.Seznámenís těmitopokynystudentpotvrdísvýmpodpisemnaevidenčníkartědocházky.
Vstup do praktikárny je možný jedině v pracovním plášti a po přezutí a také s vypnutým mobilním telefonem/tabletem/notebookem.
Studentodpovídázavybavenísvéhopracovníhomísta(mikroskop,nástroje,preparáty).Případnéjejichpoškozeníneboztracenímusístudentuhradit.
Student musí být na praktikum řádně připraven z teorie, která se bezprostředně váže k probíranému tématu.
Protokoly je třeba vypracovávat v jednotné úpravě dle protokolu uloženého na Moodle, obrázky dokreslit ručně tužkou; nezapomínat na popis obrázků). Jiná forma protokolů nebude přijímána.
Veškeré studijní materiály(návody na praktická cvičení,prezentace k praktickým cvičením a předlohy protokolů)jsou na fakultním webu (Moodle)