Vyučující prof. MUDr. Stanislav Mičuda, Ph.D. doc. PharmDr. Martin Štěrba, Ph.D. doc. Ing. Jaroslav Chládek, Ph.D.
MUDr. Jolana Schreiberová, Ph.D.
PharmDr. Olga Lenčová, Ph.D.
Přednášky
Přednášky budou probíhat prezenčně v MS Teams formou "živého" přenosu nebo akademický pracovník namluví prezentaci v Powerpointu a v čase určeném pro výuku bude online pro zodpovězení dotazů, nebo bude studentům k dispozici ke konzultacím či dotazům k přednášce jiným adekvátním způsobem. Výběr z těchto forem bude na přednášejícím a studenti budou v tomto směru s předstihem informováni. Záznam přednášky resp prezentace bude pak trvale k dispozici na odpovídajících stránkách Moodlu.
Obecná farmakologie: Farmakodynamika.
Farmakokinetika, farmakokinetické parametry.
Farmakoterapeutické komplikace. Nežádoucí a toxické účinky, lékové interakce.
Úvod do vegetativního nervového systému a léčiva ovlivňující parasympatikus.
Léčiva ovlivňující sympatikus.
Opioidní analgetika.
Praktická cvičení a semináře 1. Základní principy farmakologie. Farmakodynamika. 1.1. Receptorová teorie, typy receptorů, systém druhých poslů. 1.2. Křivka dávka-účinek. 1.3. Afinita a vnitřní aktivita léčiv. 1.4. Agonizmus, antagonizmus, dualizmus. 1.5. Up a down regulace. 1.6. Variabilita v odpovědi na podání léčiva. 1.7. Praktická demonstrace: PC simulace - Izolované ileum. Demonstrace bude provedena vyučujícím. 1.8. Analýza případových studií. 1.9. Průběžný test (Moodle).2. Farmakokinetika. 2.1. Hlavní farmakokinetické principy (fyzikálně-chemické vlastnosti léčiv, prostup léčiv přes membrány a bariéry, vliv vazby). 2.2. Absorpce, distribuce, metabolizmus a exkrece. 2.3. Farmakokinetické parametry. 2.4. Farmakogenetika. 2.5. Biologická dostupnost, bioekvivalence. 2.6. Praktická demonstrace: PC simulace - Farmakokinetický software PKSIMS. Demonstrace bude provedena vyučujícím. 2.7. Analýza případových studií. 2.8. Průběžný test (Moodle).3. Informace o léčivech - mikrolekce. Farmakoterapeutické komplikace - nežádoucí a toxické účinky léčiv, lékové interakce - seminář. 3.1. Praktická demostrace: Databáze AISLP: miniškolení na získání praktických dovedností v obsluze AISLP (Automatizovaného Informačního Systému Léčivých Přípravků) se zaměření na SPC. 3.2. Další informační zdroje. Demonstrace bude provedena vyučujícím. 3.3. Průběžný test (Moodle).4. Látky ovlivňující parasympatikus. Seminář. 4.1. Praktická demonstrace: PC simulace - Cardio (farmakologie kardiovaskulárního systému in vivo). Demonstrace bude provedena vyučujícím. 4.2. Analýza případových studií. 4.3. Průběžný test (Moodle).5. Látky ovlivňující sympatikus a ganglia. Seminář. 5.1. Praktická demonstrace: PC simulace - Cardio (farmakologie kardiovaskulárního systému in vivo). Demonstrace bude provedena vyučujícím. 5.2. Analýza případových studií. 5.3. Průběžný test (Moodle).6. Farmakologie bolesti. 6.1. Seminář na téma: Opioidní/neopioidní analgetika, nesteroidní protizánětlivé látky (NSAID). 6.2. Analýza případových studií. 6.3. Průběžný test (Moodle).7. Neuroleptika. Antidepresiva, anxiolytika - mikrolekce, seminář. 7.1. Praktická část: Video záznam: Extrapyramidový syndrom při léčbě neuroleptiky. 7.2. Analýza případových studií. 7.3. Průběžný test (Moodle).8. Hypnotika/sedativa, antiepileptika, antiparkinsonika - mikrolekce, seminář. 8.1. Praktická demonstrace: Terapeutické monitorování (TDM) terapie antiepileptiky. 8.2. Analýza případových studií. 8.3. Průběžný test (Moodle).9. Myorelaxancia. Celková a lokální anestetika. 9.1. Seminář na téma: Lokální anestetika a myorelaxancia. 9.2. Analýza případových studií. 9.3. Mikrolekce: Celková anestetika. 9.4. Průběžný test (Moodle). 9.5. Zápočet
Poznámka:
Na každé praktikum/seminář se předpokládá důsledná teoretická příprava a znalosti studentů.
Farmakologie I. je úvodním předmětem do studia oboru farmakologie. Výuka je proto na začátku zaměřena na představení základních principů sdružených do oblasti obecné farmakologie.
Student je seznamován se zákonitostmi farmakodynamiky, tj. účinků léčiv a farmakokinetiky, tj. osudu léčiva v organismu. Postupně jsou představovány kapitoly popisující způsoby fungování léčiv v organismu počínaje molekulární úrovní až po celkové reakce organismu na léčivo.
Osud léčiva v organismu je analyzován na úrovni absorpce, distribuce, metabolismu a exkrece včetně matematického vyjádření těchto procesů. Poté jsou studenti uvedeni do problematiky farmakoterapeutických komplikací typu nežádoucích účinků a lékových interakcí a jejich prevence za použití monitorování účinku nebo plazmatických koncentrací.
Následuje seznámení s principy farmakogenetiky, vývoje léčiv a s klinicky významnými databázemi léčivých přípravků a jejich efektivním používáním. Po kapitolách věnovaných obecné farmakologii následují kurzy věnované speciální farmakologii léčiv užívaných u onemocnění centrálního a periferního nervového systému.
Postupně jsou probírány kapitoly věnované autonomnímu nervovému systému, léčbě bolesti, schizofrenie, deprese, poruch spánku a úzkosti, neurodegenerativních onemocnění a spasticity. Praktická výuka je orientovaná na využití získaných znalostí pro řešení konkrétních farmakoterapeutických situací, které lze pozorovat v klinické praxi.