Přednášky
Přednášky budou probíhat prezenčně v MS Teams formou "živého" přenosu nebo akademický pracovník namluví prezentaci v Powerpointu a v čase určeném pro výuku bude online pro zodpovězení dotazů, nebo bude studentům k dispozici ke konzultacím či dotazům k přednášce jiným adekvátním způsobem. Výběr z těchto forem bude na přednášejícím a studenti budou v tomto směru s předstihem informováni. Záznam přednášky resp prezentace bude pak trvale k dispozici na odpovídajících stránkách Moodlu.
Vyučující prof. MUDr. Stanislav Mičuda, Ph.D. doc.PharmDr. Martin Štěrba, Ph.D. doc. Ing. Jaroslav Chládek, Ph.D.
Histamin a antihistaminika, farmakologie hemostázy. (Chládek, 3)
Antiarytmika, kardiotonika,diuretika. (Štěrba, 3)
Léčiva ovlivňující RAAS, léčiva ovlivňující cévní tonus I. (Štěrba, 3)
Léčiva ovlivňující cévní tonus II a Farmakologie kortikoidních. (Štěrba, Mičuda, 3)
Diabetes a perorální diabetika, léčiva ovlivňující kostní homeostázu. (Štěrba, Mičuda, 3)
Farmakologie thyreoidálních a pohlavních hormonů. (Mičuda, 3)
Antibiotika - obecná farmakologie, beta-laktamy, vancomycin. (Mičuda, 3)
Antibiotika - tetracykliny, makrolidy, aminoglykosidy, sulfonamidy, chinolony. (Mičuda, 2)
Protinádorová léčiva - obecná farmakologie a přehled léčiv. (Chládek, 2)
Praktická cvičení a semináře
Vyučující prof. MUDr. Stanislav Mičuda, Ph.D. doc.PharmDr. Martin Štěrba, Ph.D. doc. Ing. Jaroslav Chládek, Ph.D.
MUDr. Jolana Schreiberová, Ph.D.
PharmDr. Olga Lenčová, Ph.D.
Mgr. Petra Kollárová 1. Léková závislost a opakování farmakologie CNS - mikrolekce, seminář.1.1. Obecná farmakologie lékové závislosti, léčiva a zneužívané látky vyvolávající závislost.1.2. Opakování farmakologie léčiv CNS - hypnosedativa a opioidy.1.3. Případové studie.1.4. Průběžný test (Moodle). 2. Léčiva užívaná při poruchách hemostázy (krvácení a trombóza) - seminář.2.1. Základní a klinická farmakologie antikoagulancií (léčba trombózy) a principy monitorování léčby.2.2. Průběžný test (Moodle). 3. Léčiva ovlivňující gastrointestinální trakt. Hypolipidemika - mikrolekce, seminář. 3.1. Případové studie. 3.2. Průběžný test (Moodle). 4. Antiastmatika, histamin, antihistaminika - mikrolekce, seminář. 4.1. Praktická demonstrace: Zacházení s různými pomůckami pro inhalační podání. 4.2. Průběžný test (Moodle). 5. Hormony - insulin a antidiabetika, kortikoidy - mikrolekce, seminář. 5.1. Případové studie. 5.2. Průběžný test (Moodle). 6. KVS1: Kardiotonika, léčiva ovlivňující RAAS, diuretika - seminář. 6.1. Základní a klinická farmakologie. 6.2. Případové studie. 6.3. Průběžný test (Moodle). 7. KVS2: Přehled farmakologické léčby hypertenze, ICHS a srdečního selhání. 7.1. Podrobná diskuze klinického užití léčiv v daných indikacích. 7.2. Průběžný test (Moodle). 8. Antibiotika - seminář. 8.1. Beta-laktamová antibiotika, aminoglykozidy, glykopeptidy, chloramfenikol, makrolidy a tetracykliny. 8.2. Průběžný test (Moodle). 9. Faktory ovlivňující reakci organizmu na léčivo - seminář. 9.1. se vztahem k léčivu: fyzikálně-chemické vlastnosti, vliv lékové formy, vliv potravy 9.2. se vztahem k léčivu a organizmu: dávka, opakované podání, kombinace léčiv, pozdní účinky 9.3. se vztahem k organizmu: pohlaví, věk, genotyp, patologický stav. 9.4. Demonstrace: vliv selhání ledvin a/nebo jater na farmakokinetiku digoxinu a lidokainu. 9.5. Průběžný test (Moodle). 10. Protinádorová chemoterapeutika - mikrolekce, seminář. 10.1. Obecné aspekty farmakologie nádorových onemocnění a přehled protinádorových léčiv. 10.2. Průběžný test (Moodle). 11. Lékové formy a předepisování léčivých přípravků I. - mikrolekce, seminář. 11.1. Pravidla pro předepisování léčivých přípravků, lékopis. 11.2. Základní informace o lékových formách I. 12. Předepisování léčivých přípravků II - mikrolekce, seminář. 12.1. Základní informace o lékových formách II. 12.2. Nácvik předepisování léčivých přípravků. 12.3. Písemný test z receptury (povinná součást pro získání zápočtu!)
Po předchozí domluvě jsou možné konzultace s kterýmkoliv učitelem Ústavu farmakologie.
Výuka plynule navazuje na předmět Farmakologie I. a je zaměřena na speciální kapitoly organizované do témat sdružených podle jednotlivých orgánových systémů. Důraz je kladen na seznámení s principy klinického používání probíraných léčiv. Konkrétně se jedná o seznámení s léčivy využívanými v terapii kardiovaskulárních onemocnění, poruch krevní srážlivosti, hyperlipidemií, nemocí hormonální soustavy včetně využití hormonů v roli léčiv, metabolických onemocnění typu obezity a diabetes mellitus, chorob gastrointestinálního traktu, imunitních, infekčních a nádorových onemocnění. V rámci kurzu jsou opakovány vybrané kapitoly z léčiv ovlivňujících centrální nervový systém a je řešena problematika lékové závislosti. Nadstavbovou oblastí je pak souhrn faktorů, které ovlivňují reakci organismu na léčivo a podmiňují intra i interindividuální variabilitu odpovědi organismu na standardní léčbu. Na závěr jsou probírány kapitoly o lékových formách a preskripci léčiv. Praktická výuka je orientovaná na využití získaných znalostí pro řešení konkrétních farmakoterapeutických situací, které lze pozorovat v klinické praxi.
Vstupní podmínky: prerekvizity: dokončená Farmakologie I.
Výstupy (předmět Farmakologie II): 1. student získá teoretické znalosti ze speciální farmakologie řešených orgánových systémů s akcentací praktického používání léčiv v konkrétních klinických situacích. 2. student získá praktické dovednosti při preskripci léčiv a vyhodnocení účinku léčiv s cílem optimalizovat výsledky terapie s minimalizací nežádoucích účinků. 3. student bude schopen identifikovat léčiva a popsat jejich základní vlastnosti.