Vstupní podmínky: prerekvizity nejsou dány
Výstupy (předmět Gynekologie a porodnictví): 1. student získá teoretické znalosti z porodnictví 2. student získá základní praktické dovednosti v oblasti klinického uvažování, diagnostiky a léčby a klinické činnosti z oboru gynekologie a porodnictví
V rámci přednášek v zimním semestru jsou kompletně systematicky odpředneseny základní znalosti z porodnictví. Přednášející se zaměřují na aktuální trendy a změny, které nejsou pro svojí aktuálnost ještě obsahem stávajících učebnic oboru. Absolvování a znalost náplně přednášek je předpokladem pro splnění zápočtového testu a výborné absolvování státní zkoušky z gynekologie a porodnictví.
Přednášející prof. MUDr. Jiří Špaček, Ph.D., IFEPAG prof. MUDr. Marian Kacerovský, Ph.D. doc. MUDr. Iva Sedláková, Ph.D. prof. MUDr. Ivana Kacerovská Musilová, Ph.D.
MUDr. Ivo Kalousek, Ph.D.
MUDr. Jaroslav Thierry Kříž, Ph.D.
MUDr. Miroslav Gregor, Ph.D.
MUDr. Karel Hodík, Ph.D.
MUDr. Jaroslav Stráník, Ph.D.
MUDr. Martin Štěpán, Ph.D.
Přednášky
Úvod. Historie gynekologie a porodnictví. Topografická anatomie reprodukčních orgánů, krevní a lymfatické zásobení, inervace rodidel a jejich funkce, klinické aspekty. Kostěná pánev, měkké porodní cesty, rozměry plodu, pelvimetrie. (Špaček)
Organizace péče o ženy, prenatální péče, standardní vyšetření během fyziologického těhotenství. Statistické ukazatele v porodnictví. Perinatální a mateřská mortalita a morbidita. Neonatální morbidita. Legislativa vztahující se k těhotenství. (Kacerovský)
Diagnostika těhotenství. Komplikace časného těhotenství - potrat, ektopické těhotenství. Metody ukončení těhotenství v I. a II. trimestru. Prenatální diagnostika - organizace ultrazvukové diagnostiky. (Kacerovská Musilová)
Intrauterinní vývoj plodu. Fáze intrauterinního vývoje plodu, trvání těhotenství, určení stáří těhotenství. Placenta - morfologie, uložení, funkce. Plodové obaly, plodová voda. Analgezie a anestezie v porodnictví. (Gregor )
Uložení plodu na konci těhotenství - poloha, postavení, držení, naléhání.Nepravidelnosti v uložení plodu - PPKP, příčná poloha, šikmá poloha, deflexní polohy. Porodnické vyšetření na konci těhotenství a za porodu - zevní a vnitřní porodnické vyšetření, zevní vyšetření pánve. Metody sledování stavu plodu - průkaz vitality, hypoxie plodu a její diagnostika. (Hodík)
Fyziologický porod - I., II., III. doba porodní , mechanismus porodu v poloze záhlavím. Lékařské vedení porodu.Poruchy porodní činnosti.Alternativní přístup v porodnictví. Psychoprofylaxe (Hodík )
Fyziologické těhotenství. Změny mateřského organismu - KVS, respirační systém, GIT, močové cesty, endokrinní systém, metabolické změny, kožní změny. (Štěpán M.)
Patologie III.doby porodní, děložní atonie. Porodnické poranění. Porodnické hemoragie.Embolie plodovou vodou. Tromboembolické komplikace v graviditě a za porodu. Preeklampsie, eklampsie, HELPP syndrom. (Stráník )
Klešťový porod, vakuumextrakce (indikace, podmínky). Základní porodnické operace (episiotomie, revize dutiny děložní, manuální lýza). Císařský řez (indikace, podmínky). (Kacerovský )
Předčasný porod, přenášení a prodloužená gravidita. Preindukce a indukce porodu. Prostaglandiny v porodnictví. Mrtvý plod. (Kacerovský)
Patologie placenty a pupečníku. Choroby trofoblastu, placenta praevia, placenta accreta, abrupce placenty, abnormality pupečníku. Odchylky v množství plodové vody. (Kacerovská Musilová)
Nepravidelnosti plodového vejce. IUGR, aloimunizace, vícečetné těhotenství, fetofetální transfúze, vrozené vývojové vady. Invazivní diagnostické postupy v porodnictví. (Kacerovská Musilová )
Celková onemocnění v těhotenství. Hyperemesis gravidarum. Hypertenze v těhotenství. Infekční choroby, choroby uropoetického systému, hepatopatie, kardiovaskulární nemoci, anémie a trombocytopenie. Maligní tumory v těhotenství. Diabetes mellitus v těhotenství. (Kacerovská Musilová)
Fyziologie a patologie šestinedělí, rooming in. Přechod léků do mléka. Problematika drogové závislosti v porodnictví. Resuscitace novorozence. Péče o fyziologického a kriticky ohroženého novorozence. (Stráník )
Praktická cvičení a semináře
Praktická cvičení a semináře se skládají za dvou částí. V první části jsou studenti rozděleni do 5 podskupin a pod vedením jednotlivých lékařů navštěvují postupně všechny stanice PGK FNHK. Ve druhé části jsou formou semináře společného pro celou skupinu probrána podrobně stěžejní témata z porodnictví. Na konci posledního semináře v zimním semestru si všichni studenti povinně napíšou zápočtový test. Jeho splnění je jedním z požadavků k udělení zápočtu.
Vyučující doc. MUDr. Iva Sedláková, Ph.D.
MUDr. Ivo Kalousek, Ph.D.
MUDr. Karel Hodík, Ph.D.
MUDr. Pavel Kopecký, Ph.D.
MUDr. Jaroslav Thierry Kříž, Ph.D.
MUDr. Petr Halada,MBA
MUDr. Miroslav Gregor, Ph.D.
MUDr. Adam Řezáč, Ph.D.
MUDr. Martin Štěpán, Ph.D.
MUDr. Ondřej Dvořák
MUDr. Daniel Leško
MUDr. Jaroslav Stráník, Ph.D.
MUDr. Ivan Práznovec
MUDr. Roman Janits
MUDr. Viera Doničová, Ph.D.
MUDr. Martina Chalupská
MUDr. Onyedikachi Munachiso Ndukwe
MUDr. Dominik Habeš
Nápň praktických cvičení
Náplň praktika: Ultrazvukové pracoviště - ultrazvuková diagnostika v porodnictví a gynekologii, časná diagnostika vrozených vývojových vad plodu, ultrazvukový screening v těhotenství. UZ vyšetření v gynekologii.
Náplň praktika: MOS = malý operační sál (výkonový sál) - Popis a sledování všech malých gynekologických výkonů (miniinterrupce, UPT (indikace, úhrada), LEEP konizace, kyretáž hrdla a těla děložního (indikace, provedení), biopsie čípku a vulvy, RCUI, zavedení - extrakce IUD). Gynekologické vyšetření pacientky, interrupční zákon, užívaná analgezie, ukázka nástrojů.
Náplň praktika: OG + JIP = oddělení operační gynekologie + jednotka intenzivní péče PGK. Vedení dokumentace (anamnéza, epikríza, dekurz), obvyklá délka hospitalizace po jednotlivých gynekologických operacích. Zevní vyšetření hospitalizovaných pacientek, vyšetření u lůžka, časná a pozdní pooperační péče. Abdominální a vaginální a endoskopické gynekologické operace (indikace, popis, komplikace), rozbor jednotlivých klinických případů. Provo
Anatomy and physiology of female, vital statistics, normal and pathological pregnancy, antenatal care, obstetrical examination, spontaneous labour, foetal malpositions and malpresentations, breech presentation, ultrasound examination, prenatal diagnosis of fetal malformations, antepartum hemorrhage, foetal distress, obstetric operations, acute states in obstetrics