Přednášky:
Bio-psycho-sociální model jako základ psychosomatické medicíny. Historie, vývoj, současnost. Význam psychologie a psychoterapie pro komunikaci s pacientem.
Mysl, tělo, vztahy. Hlavní oblasti porozumění jejich vzájemné interakci: systémová teorie, interpersonální neurobiologie, současná teorie citové vazby, výzkum traumatu.
Nemoc jako náročná situace pro nemocného a jeho blízké. Různé dimenze nemoci a stonání. Různé formy onemocnění a s nimi spojené podoby zátěže. Ztráta, umírání a smrt.
Semináře:
Úvod do předmětu; cíle a požadavky. Hlavní témata a pojmy psychologie ve vztahu ke zdraví, medicíně a komunikaci. Pojem psychosomatická medicína v příkladech z praxe.
Stres, zdraví a nemoc. Stres v medicíně a zdravotnictví. Syndrom vyhoření. Zvládání stresu. Relaxační techniky, imaginace atd. Krizová intervence.
Základy komunikace s nemocným. První kontakt a rozhovor s nemocným. Sdělování informací o diagnóze a léčbě. Vztah lékař-pacient; dimenze a určující faktory. Obecné prvky psychoterapeutického přístupu v rozhovoru lékaře s pacientem.
Pokročilejší formy vedení rozhovoru. Časová osa (symptomy, události, emoce a významy). Genderová a trans generační perspektiva.
Hlavní psychoterapeutické modality a jejich využití v psychosomatické medicíně. (psychoanalyticko-psychodynamické; kognitivně-behaviorální, prožitkově zaměřené; rodinně-systemické; existenciální; na tělo orientované přístupy, psychedeliky asistovaná psychoterapie).
Komunikace s pacienty, úvod. Explorace různých rolí – různých situací u lékaře
Komunikace s pacienty se specifickými potřebami, pacient se zdravotním postižením, hluchoněmý/nevidomý pacient, pacient s mentálním postižením
Komunikace s pacienty – klinický příklad. Nemoc v kontextu života, sociální aspekty a dopad nemoci. Rodina, děti, adolescenti
Komunikace s pacienty – klinický příklad. Obtížní pacienti, suicidalita, agrese a hostilita
Komunikace s pacienty – klinický příklad. Stáří, smrt a umírání.
Klíčový vyučující: doc. MUDr. David Skorunka, Ph.D.
MUDr. Lubomír Hadaš, Ph.D.
PhDr. Monika Ulrichová, Ph.D.
MUDr. Petr Hrubeš, Ph.D. (a další vyučující na PK FN)
Mgr. Rastislav Žirko
PhDr. Kristýna Hosáková
Mgr. Lucie Kozáková
Předmět seznamuje studenty se základy psychosomatické medicíny a komunikace s nemocným a jeho rodinou. Komunikace lékaře a dalších odborníků ve zdravotnických institucích s nemocnými a jejich blízkými je základem klinické praxe v téměř všech lékařských oborech.
Komunikační dovednosti jsou nezbytné pro navázání a rozvíjení terapeutické spolupráce v rozmanitých klinických situacích. Interakce lékaře s nemocným ovlivňuje jeho porozumění i zvládání nemoci a má také vliv na průběh a výsledek léčby.
Současná psychosomatická medicína představuje integrativní proud lékařství, který vychází z bio-psycho-sociálního modelu zdraví, nemoci a léčby. Kromě biologických aspektů stonání zohledňuje subjektivní prožívání pacienta, význam vývojových a sociálních faktorů.
Zároveň zkoumá a v komplexním pojetí terapie využívá jejich vzájemné propojení a ovlivňování. V psychosomatické medicíně jsou komunikační dovednosti, terapeutický vztah a interdisciplinární spolupráce považovány za klíčové prvky.
Pro porozumění významu komunikace s nemocným a pro psychosomatickou medicínu jsou zásadní současné poznatky z oborů, jako je psychoterapeutický výzkum, interpersonální neurobiologie, vývojová psychologie, lékařská psychologie, systémová teorie apod. Cílem předmětu je uvést vybrané poznatky z těchto disciplín do pregraduální výuky a připravit studenty na náročné a rozmanité klinické situace.
Výuka předmětu je koncipována jako vyvážená kombinace teorie, interaktivní zkušenosti a příkladů z praxe.