Přednášky
Přednášející prof. MUDr. Lenka Borská, Ph.D. prof. Ing. Zdeněk Fiala, CSc. prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D. doc. MUDr. Jindra šmejkalová, CSc.
Mgr. Tereza Švadláková,Ph.D.
Epidemilogie metabolických onemocnění - metabolický syndrom, diabetes mellitus a jiná vybraná onemocnění. (Borská 2)
Ochrana zdraví. Nebezpečné faktory životního a pracovního prostředí. Zvýšená vnímavost k nebezpečným faktorům. Monitorování prostředí a biologické monitorování chemické expozice. Chemické karcinogeny. (Fiala 2)
Nemocniční hygiena a nozokomiální nákazy – zdroje a šíření, prevence, provozní řád zdravotnického zařízení. (Švadláková 2)
Nemoci z povolání ve zdravotnictví – rizika fyzikální, chemická, biologická a psycho-sociální. (Šmejkalová 2)
Medicína katastrof z protiepidemického hlediska. (Prymula 2)
Zdravotní problematika pitné vody a management nebezpečných odpadů (Fiala 2)
Praktika a semináře
Vyučující prof. Ing. Zdeněk Fiala, CSc. doc. MUDr. Jindra Šmejkalová, CSc.
MUDr. Lenka Kotingová, Ph.D.
MUDr. Andrea Málková
MUDr. Pavel Borský
Vývoj primární a sekundární prevence. Základní právní předpisy v oblasti primární prevence. Struktura hygienické služby ČR. Hodnocení zdravotních rizik v hygienické praxi. Testování karcinogenního a mutagenního potenciálu. (Fiala)
Primární a včasná sekundární prevence kardiovaskulárních chorob – vyšetření rizikových faktorů KVCh studentů (měření TK, odběr krve na stanovení krevních lipidů a glykémie), orientační vyšetření výživového stavu (výpočet BMI, měření procenta tělesného tuku), určení A/B typu chování. Kouření a jeho prevence. (Šmejkalová)
Genetika, epigenetika a prevence nádorových onemocnění I. Vybraná nádorová onemocnění – kolorektální karcinom, nádory plic a průdušek, nádory kůže, karcinom děložního čípku, karcinom prsu, karcinom prostaty. (Borský)
Pracovní prevence – kategorizace prací, rizikové práce, pracovní úrazy, nemoci z povolání. Prevence kolektivní a individuální (OOPP, pracovně-lékařská péče). (Kotingová)
Rizikové faktory v pracovním prostředí I. - prach, hluk, vibrace, fyzická zátěž, pracovní poloha. (Kotingová)
Význam biorytmů pro primární prevenci. Stres – stres jako imunomodulátor. Pracovní stres – zdroje nepřiměřené mentální zátěže na pracovišti, práce na směny, prevence. (Borská)
Detailní rozpis výuky najdete v Moodlu.
Nekontaktní výuka a konzultace
Zdravotní účinky kontaminace venkovního ovzduší (determinující faktory, smog, prašnost, polycyklické aromatické uhlovodíky, oxid siřiitý, oxidy dusíku, oxid uhelnatý, ozón, benzen)
Hygiena a fyziologie práce - pracovní výkon, únava, režim práce a odpočinku. Ergonomie, práce ve stoje, práce vsedě.
Rizikové faktory v pracovním prostředí prostředí II. (chemické látky, neionizující záření a elektromagnetická pole, zátěž teplem a chladem, zraková zátěž, práce s biologickými činiteli, práce ve zvýšeném tlaku vzduchu)
Profesionální dermatózy.
Rizikové faktory práce ve vybraných ekonomických odvětvích.
Záření ionizující a neionizující (prevence a ochrana)
1) Podpora zdraví je orientovaná na epidemiologii a prevenci civilizačních chorob ve vztahu k věku.
Epidemilogie metabolických onemocnění. Význam biorytmů pro primární prevenci. Stres – stres jako imunomodulátor. Primární a včasná sekundární prevence kardiovaskulárních chorob, Kouření a jeho prevence. Genetika, epigenetika a prevence nádorových onemocnění. 2) Ochrana zdraví se zaměřuje na vybranné rizikové faktory prostředí.
Vývoj primární a sekundární prevence. Základní právní předpisy v oblasti primární prevence. Struktura hygienické služby ČR. Hodnocení zdravotních rizik v hygienické praxi. Testování karcinogenního a mutagenního potenciálu. Ochrana zdraví. Nebezpečné faktory životního a pracovního prostředí. Zvýšená vnímavost k nebezpečným faktorům. Monitorování prostředí a biologické monitorování chemické expozice. Chemické karcinogeny.
Nemocniční hygiena a nozokomiální nákazy. Nemoci z povolání ve zdravotnictví.
Medicína katastrof z protiepidemického hlediska. Zdravotní problematika pitné vody a management nebezpečných odpadů.
Zdravotní účinky kontaminace venkovního ovzduší.
Záření ionizující a neionizující.
Hygiena a fyziologie práce. Ergonomie, práce ve stoje, práce vsedě.
Pracovní prevence – kategorizace prací, rizikové práce, pracovní úrazy, nemoci z povolání. Prevence kolektivní a individuální (OOPP, pracovně-lékařská péče).
Rizikové faktory v pracovním prostředí I. - prach, hluk, vibrace, fyzická zátěž, pracovní poloha. Pracovní stres – zdroje nepřiměřené mentální zátěže na pracovišti, práce na směny, prevence.
Rizikové faktory v pracovním prostředí prostředí II. (chemické látky, neionizující záření a elektromagnetická pole, zátěž teplem a chladem, zraková zátěž, práce s biologickými činiteli, práce ve zvýšeném tlaku vzduchu)
Profesionální dermatózy.
Rizikové faktory práce ve vybraných ekonomických odvětvích.