Přednášky
Přednášející:
RNDr. Věra Králová, Ph.D.
Organizace živých soustav - definice života, buněčná teorie. Modelování v biomedicíně. Buňky prokaryontní a eukaryontní. Syntéza DNA.Exprese genetické informace 1. -– transkripce, posttranskripční modifikace RNA.
Exprese genetické informace 2. - translace, posttranslační modifikace proteinů.Buněčné membrány – stavba a funkce biomembrán, membránový transport, membránové organely eukaryontní buňky.
Mitochondrie – stavba a funkce, tvorba ATP.Cytoskelet – mikrotubuly, mikrofilamenta, střední filamenta, pohyby buněk a organel,vezikulární transport.
Regulace buněčných funkcí – obecné principy, signály, receptory, signální dráhy, regulace genové exprese.Buněčný cyklus – průběh a regulace.Buněčná smrt.
Úvod do genetiky – geny, genomy, variabilita jedinců. Mutace, polymorfismy, reparační mechanismy. Lidský genom – organizace genomu, chromosomy,struktura chromatinu a její změny.Meióza.
Praktická cvičení a semináře
Vyučující
Mgr. Kateřina Caltová, Ph.D.
Praktická cvičení
Praktické seznámení s mikroskopickými technikami I. úvod do praktik - podmínky zápočtu; bezpečnost práce princip práce se světelným mikroskopemvitální barvení buněktrvalé preparáty buněk pěstovaných in vitro, určování velikosti buněk
Praktické seznámení s mikroskopickými technikami II.principy práce s fázově kontrastním mikroskopemprincip fluorescenční mikroskopiepříprava nativního preparátu živočišné buňky (stěr bukální sliznice)demonstrace fluorescenčních technik (autofluorescence buněk lístku rostliny Elodea densa, diferenciální fluorescenční barvení fixovaných buněk buněčné kultury a fluorescenční barvení jader fixovaných buněk (HEP-2 buňky)
Plazmatická membrána, fúze buněk. Transport přes membránu – osmotické jevy.osmotické děje u živočišné buňky – sledování vlivu anizotonických roztoků na erytrocyty periferní krveplazmolýza u rostlinné buňky (Elodea densa)
Buněčné pohyby princip améboidního a bičíkového pohybu buňkysledování rotace cytoplazmy v buňkách Elodea densabičíkový pohyb nepatogenního bičíkovcesledování příjmu potravy endocytózou u prvoků
Buněčné kultury v biomedicíně.pěstování buněk in vitro – terminologie, podmínky, růstová křivkacharakteristické vlastnosti buněk s limitovaným a nelimitovaným růstovým potenciálempraktické seznámení s provozem laboratoře buněčných kultur
Testy cytotoxicity využívající buněk pěstovaných in vitromodelování v biomedicíně (princip 3R, in vitro metody)typy testů cytotoxicitypozorování suspenze buněk buněčné kultury; určování poměru živých a mrtvých buněk
Buněčná smrtcharakteristické projevy neprogramované a programované smrti buňkytrvalý preparát nádorových buněk ovlivněných cytostatikem
Buněčná reprodukcemitóza v rostlinných buňkách mitóza v buňkách tkáňových kultur stanovení růstové frakce buněk
Eukaryontní chromozómy, meiózameióza u samce sarančete genetický význam meiózyZápočtový test (látka probraná za celý zimní semestr, včetně meiózy)
ZÁPOČETPrvní opravný zápočtový test
Poznámky: Vstup do praktikárny je možný jedině v pracovním plášti a po přezutí a také s vypnutým mobilním telefonem, student odpovídá za vybavení svého pracovního místa a musí se řídit pokyny pro zajištění bezpečnosti práce v laboratořích (v praktikárně a laboratoři se především nesmí nic jíst a pít). Student musí být na praktikum řádně připraven z teorie, která se bezprostředně váže k probíranému tématu. Protokoly je třeba vypracovávat v jednotné úpravě na nelinkovaném papíře formátu A4 (nejlépe na počítači ve Wordu + ručně nákresy tužkou, nezapomínat na popisy obrázků a zakreslených buněčných struktur). Praktika nelze nahrazovat s jinou studijní skupinou. Po předchozí domluvě jsou možné konzultace s kterýmkoliv učitelem Ústavu lékařské biologie a genetiky.
Definice života - organizace živých soustav, teorie systémů, modelování v biomedicíně. Buněčná teorie - buňky prokaryontní a eukaryontní, mikroskopické techniky.
Základní stavební prvky buněk, struktura a funkce nukleových kyselin. Jádro, chromozómy - mikrostruktura, makrostruktura.
Syntéza DNA. Realizace genetické informace, transkripce a posttranskripční modifikace, translace a posttranslační modifikace.
Buněčné membrány - stavba a funkce, transport látek přes membrány, fúze biomembrán, princip kompartmentace. Endoplazmatické retikulum, Golgiho komplex, lysozomy - stavba a funkce.
Mitochondrie - stavba a funkce, tvorba ATP, chemiosmotická teorie. Cytoskelet (mikrotubuly, mikrofilamenta, střední filamenta).
Pěstování buněk a tkání in vitro, využití v medicíně. Fluorescenční techniky.
Působení chemických a fyzikálních faktorů na buňky, smrt buňky (programovaná a neprogramovaná). Buněčný cyklus a jeho regulace, mitóza, meióza.