Přednášky (15 hod) Přednášející: prof. MUDr. Hana Langrová, Ph.D. MUDr. Jan Němčanský, Ph.D. MUDr. Marta Karhanová, Ph.D. Přednášky doplňují nebo rozvíjejí látku povinné literatury. Zachycují současné trendy oboru, změny v diagnostice, léčbě a prevenci onemocnění oka a zrakového systému, které nejsou pro svoji aktuálnost ještě obsahem stávajících učebnic. Přednášky upozorňují na minimální znalosti z oboru, které jsou podmínkou úspěšného absolvování zkoušky. Anatomie a fyziologie zrakového systému. Optické předpoklady správného vidění. Refrakční vady a akomodace. Adaptace a barevné vidění, centrální a periferní vidění. Patologie očnice. Patologie víček, slzného ústrojí, spojivek a bělimy. Patologie rohovky a bělimy. Celkové choroby a oko. Patologie živnatky a sklivce. Katarakta, glaukom. Traumatologie. Choroby sítnice a zrakového nervu. Semináře/ praktická cvičení (15 hod) Vyučující: Prof. MUDr. Naďa Jirásková, Ph.D.; prof. MUDr. Hana Langrová, Ph.D.; MUDr. Jana Nekolová, Ph.D.; MUDr. Markéta Macháčková, Ph.D.; MUDr. Dana Liláková, Ph.D.; MUDr. Věra Veliká, Ph.D.; MUDr. Marie Burova, Ph. D.; MUDr. MUDr. Kateřina Nouzovská; MUDr. Hana Chmelíková Praktická cvičení se skládají ze dvou částí. V první části jsou studenti formou semináře seznámeni s nejdůležitějšími tématy z oftalmologie včetně diferenciálně diagnostických a léčebných přístupů při základních symptomech očních chorob. Semináře upozorňují na minimální znalosti k danému tématu, které jsou podmínkou úspěšného absolvování zkoušky. V druhé části jsou studenti rozděleni do několika podskupin a účastní se s vyučujícími práce na všeobecné i specializovaných ambulancích a na lůžkovém oddělení, kde jsou demonstrovány typické případy očních chorob a vyšetřováni/ošetřováni pacienti.
1. Úvod do praktických cvičení z oftalmologie: postup při vyšetřování pacienta, všeobecná symptomatologie chorob zevního a předního očního segmentu. Praktická cvičení: vyšetřovací metody v oftalmologii.
2. Syndrom "červeného oka". Praktická cvičení: Práce na všeobecné ambulanci nebo na lůžkovém oddělení: aplikace očních kapek a mastí, výplach oka, první pomoc a základy ošetřovací techniky.
3. Oftalmochirurgie. Praktická cvičení: demonstrace typických případů a vyšetřování pacientů na všeobecné ambulanci, speciálních ambulancích a na lůžkovém oddělení.
4. Vyšetřování a diagnostika strabismu. Praktická cvičení: vyšetřovací metody ve strabologii, vyšetřování pacientů se strabismem.
5. Styčné body mezi oftalmologií a stomatologií. Konzultace k problematických oblastí k praktické zkoušce a zápočtu. Praktická zkouška. Zápočet.
Anatomie a fyziologie zrakového systému, optické podmínky pro správné vidění; refrakční anomálie: vyšetření a korekce; akomodace; centrální a periferní vidění; očnice; zevní segment oka: víčka, slzné cesty, spojivka, bělima; sklivec a živnatka; patologie zadního segmentu a vazba na celková onemocnění; zelený zákal: diagnostika a léčba; šedý zákal: diagnostika a léčba; oční trauma: povrchová poranění očního bulbu a lacerace okolních tkání, tupá poranění, penetrující a perforující poranění, úrazy chemikáliemi, teplem a zářením; strabismus: diagnostika a léčba; červené oko, bolest v oftalmologii, pomalá a náhlá ztráta zraku: diferenciální diagnostika; styčné body oftalmologie a stomatologie.