Charles Explorer logo
🇨🇿

Farmaceutická chemie

Předmět na Farmaceutická fakulta v Hradci Králové |
GAF050

Sylabus

Definice a charakteristika discipliny

Vývoj chemických léčiv

Názvosloví léčiv

Zdroje nových chemických léčiv

Strukturální faktory, jejich vliv a význam na procesy, které následují po podání léčiv do organismu

Modifikace struktury

Fyzikálně-chemické vlastnosti a jejich význam pro účinek léčiv

Chemoterapeutika centrální nervové soustavy

Celková anestetika

Sedativa a hypnotika

Antikonvulziva

Psychofarmaka

Analgetika ? anodyna

Analgetika ? antipyretika

Antitusika

Antiparkinsonika

Chemoterapeutika periferní nervové soustavy

Nesteroidní antiflogistika

Místní anestetika

Myorelaxancia

Chemoterapeutika vegetativní nervové soustavy

Adrenergika

Antiadrenergika

Antiarytmika

Cholinomimetika

Cholinomimetika a muskulotropní spasmolytika

Histamin a jeho antagonisté

Chemoterapeutika oběhové a krevní soustavy

Antitrombotika

Hypolipidemika

Kardiotonické glykosidy

Antihypertenziva

Vazodilatancia

Krevní náhrady

Chemoterapeutika trávicí a vylučovací soustavy

Acida a antacida

Adsorbencia

Peronální antidiabetika

Laxativa

Diuretika

Biokatalyzátory

Vitaminy

Hormony

Enzymy

Protiinfekční a protiinvazní chemoterapeutika

Desinficiencia a antiseptika

Antimykotika

Antiprotozoika

Antibakteriální chemoterapeutika

Antivirotika

Chemoterapeutika nádorových nemocí

Anthelmintika

Sladidla

Praktická cvičení jsou zaměřena na studium vztahů mezi fyzikálně-chemickými vlastnostmi a biologickou aktivitou (rozpustnost ve vodě, rozpustnost v lipidech, acidobazické vlastnosti, adsorpce apod.), dále na studium prostorového uspořádání molekul léčiv ve vztahu k biologické aktivitě (stavba prostorových modelů, včetně využití prostorového modelování na PC) a na syntézy některých vybraných léčiv. Součástí praktické výuky je i práce s chemickou literaturou a chemickými databázemi (získávání a zpracování základních farmaceuticko-chemických informací).

Anotace

Předmět úzce navazuje na přípravné disciplíny přírodovědného a medicínského charakteru. Poskytuje ucelený obraz o léčivech a pomocných látkách chemického charakteru, nezbytný pro zvládnutí dalších navazujících disciplin, zejména kontroly léčiv a farmakologie.

Z tohoto pohledu lze farmaceutickou chemii chápat jako z části interdisciplinární předmět s určitou spojovací funkcí mezi chemickými, biologickými a specificky farmaceutickými subdisciplínami. Materie farmaceutické chemie zahrnuje teorii a systematickou část.

V teoretické části je vedle historických aspektů vývoje léčiv, zdrojů jejich získávání, pozornost věnována i otázkám názvosloví. Širší pozornost je pak věnována významu a vlivu chemické struktury, včetně jejich modifikací, na farmakokinetické i farmakodynamické procesy, které probíhají při podání léčiva do organismu. Sleduje se i příčinná souvislost mezi chemickou strukturou a stálostí léčiv, jakož i předpoklady k možným interakcím (chemické inkompatibility).

Systematická část třídí léčiva primárně podle jejich funkčního hlediska a druhu jejich použití, třídící měřítko chemické zůstává až na druhém místě. Je tak dána možnost porovnání léčiv, která jsou si blízká svým klinickým využitím, ačkoliv mechanismem účinku a chemickým charakterem jsou si odlišná.

Zvolený způsob klasifikace dokládá nejen logickou spojitost mezi farmaceutickou chemií a farmakologií, ale je významný i z hlediska praxe, neboť koresponduje s dnes běžně používaným rozdělením léčiv v rámci jejich anatomicko-terapeuticko-chemické klasifikace (ATC). Specifickou oblastí farmaceutické chemie je pak studium vztahů mezi chemickou strukturou a biologickými vlastnostmi chemicky definovaných látek a využití těchto poznatků pro navrhování a vývoj nových účinnějších a bezpečnějších látek.