Přednášky
Struktura léčiva jako východisko pro analytické využití jeho fyzikálně chemických vlastností
Identifikace léčiva
? Identifikace léčiv na základě fyzikálních konstant (teplota tání, destilační rozmezí, hustota, index lomu, optická rotace)
? Použití fyzikáln ě chemických metod pro identifikaci léčiv (spektrální, separační a elektrochemické metody)
? Identifikace léčiv chemickými reakcemi
? Skupinové a selektivní reakce jednotlivých strukturálních typů léčiv důležitých farmakoterapeutických skupin (analgetika-antipyretika, analgetika-anodyna, sedativa, anestetika, hypnotika, psychofarmaka, analeptika, lokální anestetika, myorelaxancia, adrenomimetika, adrenolytika, cholinomimetika, cholinolytika, antihistaminika, kardiotonické glykosidy, antihypertenziva, vazodilatancia, laxativa, diuretika, vitaminy, hormony, antimykotika, antimalarika, antibakteriální sulfonamidy, antibiotika, antivirotika, anthelmintika)
Praktická cvičení
? Kontrolně analytické hodnocení léčiv podle lékopisu
? Identifikace léčiva s použitím fyzikálně chemických konstant, chemických reakcí, fyzikálně chemických metod
? Zkoušky na čistotu léčiv (chemické důkazy nečistot, důkazy nečistot nebo degradačních produktů chromatografickými a spektrálními metodami)
? Stanovení obsahu léčiv (lékopisné metody kvantitativního hodnocení léčiv)
Kontrola léčiv je profilovou farmaceutickou disciplínou, která je v teoretické i praktické výuce zaměřena na zajištění jakosti, bezpečnosti a účinnosti léčiv, čímž nezastupitelně plní jednu ze základních funkcí farmaceutického studia. Výuka je koncipována nejen k současnému českému a evropskému lékopisu, ale vychází i z dalších moderních lékopisných monografií, především z United States Pharmacopoeia.
Struktura léčiva je východiskem k určení vhodného postupu pro identifikaci.