Základy farmakoepidemiologie - farmakoepidemiolocké aspekty farmakoterapie, signální a analytické epidemiologické studie potřeba a spotřeba léčiv, DDD/ATC metodologie, spontánní hlášení nežádoucích účinků léčiv .
Farmakoinformatika ? informace, informatika, informační zdroje v lékárenství, farmakoterapii, právní a etické aspekty, postupy práce při vyhledávání informací .
Teorie zdravotnictví - sociální lékařství, sociální farmacie, vymezení oboru, základní používané pojmy - zdravotnictví, zdravotní péče, zdraví, nemoc, faktory působící na zdraví, společenský a ekonomický význam zdraví a nemoci.
Všeobecné zdravotní pojištění. Možnosti financování zdravotnictví, typy zdravotního pojištění, role zdravotního pojištění v lékové politice, organizace, legislativa, hrazení léčiv, kategorizace léčiv.
Řízení zdravotnictví - ministerstvo zdravotnictví, transformace zdravotnictví, základní elementy v procesu řízení zdravotnictví .
Léčebně preventivní péče - činnosti, základní charakteristika jednotlivých zařízení.
Léková politika I. - definice lékové politiky dle WHO, legislativa, regulační mechanismy, kontrola výdajů na léky, ceny léků, trh s léky.
Léková politika II (ČR) - klasifikace léků dle EU směrnic, základní charakteristika léků na předpis (požadavky z hlediska registrace, úhrad), základní charakteristika tzv. OTC léků.
předmět vyžaduje základní znalosti z disciplín farmakoinformatika, farmakoepidemiologie, famakovigilance, klinická farmacie, ekonomika zdravotnictví. Je snahou získat komplexní pohled na lék a jeho význam pro populaci.
Znalost současných trendů jednotlivých subjektů lékové politiky (farmaceutický průmysl, zdravotní pojišťovny,ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo financí, SÚKL,velkodistribuce, lékárny) jsou významným indikátorem, kterému je z pohledu farmaceuta potřebné rozumět .Výběr optimálního léku se stává základním požadavkem v profesní roli farmaceuta.