Využití a zpracování léčivých rostlin. Zastoupení přírodních látek v terapii.
Zdroje přírodních látek.
Produkce léčivých rostlin.
Faktory ovlivňující obsahové látky drog.
Konzervace léčivých rostlin.
Skladování léčivých rostlin a drog.
Škůdci drog, kontaminace drog; aflatoxiny.
Kontrola kvality rostlinných drog.
Technologická úprava drog pro další využití. Postupy a zařízení pro řezání, mletí, homogenizaci.
Výroba čajových směsí. Postup výroby, kontrola kvality.
Obecné postupy při izolaci látek z rostlinného materiálu. Úprava suroviny, extrakce, koncentrace, rafinace, izolace – postupy a zařízení.
Průmyslová izolace přírodních látek – vývoj izolačního postupu, výroba jednoduchých standardizovaných extraktů, výroba rafinovaných extraktů
Izolace vybraných farmaceuticky významných látek – galantamin, paklitaxel, námelové alkaloidy, lanatosid C, digoxin, anthokyany, silymarin.
Přírodní látky v moderní farmacii. Sekundární metabolity mikroorganismů. Léčiva získávaná biotechnologickými postupy. Bioléčiva.
Legislativní aspekty léčivých rostlin a doplňků stravy. Postavení léčivých rostlin v rámci EU. Nařízení o výživových a zdravotních tvrzeních při označování potravin. Tradiční rostlinná léčiva a monografie EMA.
Technologie přírodních léčiv se zabývá postupy a zařízeními používanými p ři technologickém zpracování surovin přírodního původu, při výrobě a kontrole přípravků z léčivých rostlin a při izolaci farmaceuticky významných přírodních látek. Pozornost je věnována také základním legislativním normám upravujícím tuto oblast s důrazem na ustanovení lékopisu a zásady správné výrobní praxe.