Cílem předmětu je prohloubit připravenost studentů doktorského studia řešit analytické problémy instrumentálními metodami. Důraz je kladen na optimální volbu metody a postupu vzhledem k povaze vzorku, a to na základě hlubokých znalostí podstaty, možností i omezení instrumentálních metod.
V oblasti chromatografických metod se jedná zejména o prohloubení znalostí v oblasti instrumentace k HPLC, uplatnění nových typů stacionárních fází (sub-2mikron technologie, core-shell technologie, monolitické kolony), nové trendy v kapalinové chromatografii (UHPLC), moderní typy detekce (hmotnostní spektrometrie), charge aerosol detekce, ELSD detekce, metoda Sekvenční injekční chromatografie, aj.
Dále se předmět zabývá vypracováním a validací metod pro analýzu biologicky aktivních látek s využitím nejnovějších trendů. Z chromatografických metod převažuje metoda HPLC, ve které je studium zaměřeno na vývoj metod pro analýzu vybraných analytů v biologickém materiálu ve spolupráci s Fakultní nemocnicí v Hradci Králové. Nejmodernější technikou používanou pro charakterizaci látek se kterou se studenti seznámí v předmětu je metoda UHPLC-HRMS (ultra-účinná kapalinová chromatografie ve spojení s vysokorozlišovací hmotnostní detekcí).
Techniky elektrochemické detekce – voltametrie, potenciometrie, rozpouštěcí voltametrie se zaměřením na stopové koncentrace látek v biologických materiálech.