Předmět je zaměřen na implementaci odborných, historických a organizačních aspektů KFP do zdravotnické péče lůžkového zařízení. V rámci toho budou diskutovány principy řízení lůžkového zařízení a dělba práce v něm ve vztahu k péči. Bude diskutována i možnost vztahu KFP s plátcem zdravotní péče a různé modely na mezinárodní platformě. Bude sledován v odborném tisku s vývoj a hodnocení efektivity KFP v nemocnicích při snižování rizik farmakoterapie, omezování lékových pochybení. Budou diskutovány i algoritmy KFP u hospitalizovaných nemocných a při prevenci rizik z farmakoterapie při propuštění.
Výuka bude zaměřena i na aspekty dokumentace nemocniční péče a možnosti jejího vedení a práce s citlivými daty a jejich využití pro maximalizaci účinku a minimalizaci rizika farmakoterapie užívaných v lůžkovém zařízen a při propouštění do domácí péče, pro forenzní účely, účely kontinuity a zpětné vazby a pro vykazování farmaceutické péče.
Bude diskutována potřeba informací pro maximalizaci účinku a minimalizaci rizik a rizika jejich misinterpretací z hlediska lékové anamnézy, osobní a alergické anamnézy, laboratorních výsledků, TDM, fyzikálních vyšetření na jednotlivých případech a implementace zásad EBM. Student by měl zvládnout úskalí léčby specifických skupin hospitalizovaných v nemocnici: geriatričtí pacienti, pediatričtí pacienti, nemocní s ledvinným a jaterním selháváním, pacienti s poruchou polykání a metabolickým rozvratem.
Forma zkoušky - diskuze
Student si vybere dvě téma z níže uvedených, ty zpracuje formou literární rešerše - jedno organizační a jednu, aby ukázal znalosti a dovednosti v řešení lékových pochybení v nemocnici. Součástí bude kratší kazuistika z nemocničního prostředí
1/ klinická farmacie v nemocnici – vývoj, současné modely
2/ klinická farmacie a plátce - vývoj, současné modely
3/ dělba práce v nemocnici – role jednotlivých odborníků
4/ financování nemocniční péče – modely a domácí možnosti
5/ léková a alergická anamnéza – zdroj; formáty FA a AA, jak lez informace užít, možné bias; využití klinickým farmaceutem
6/ osobní anamnéza– zdroj; formáty OA, jak lez informace užít, možné bias; využití klinickým farmaceutem
7/ Využití biochemický, hematologických a fyzikálních výsledků pro maximalizaci účinku a minimalizaci rizik v nemocnici a možné bias
8/ využívání OA and FA pro propuštění – obvyklé lékové pochybení
9/ základní léková pochybení v lůžkovém zařízení
10/ možné lékové problémy u seniorů a jejich řešení
11/ možné lékové problémy u pediatrických pacientů a jejich řešení
12/ možné lékové problémy u nemocných s poškozenými ledvinami ev. při dialýzy a jejich řešení
13/ možné lékové problémy u nemocných s onkologickými onemocněními (solidní, hematologické, kožní)
14/ Principy revize farmakoterapie během hospitalizace pacienta
15/ lékové problémy u biologické léčby v revmatologii, gastroenterologii a dermatologii
16/ lékové problémy u paliativní léčby
17/ Principy komunikace klinických farmaceutů a lékařů
18/ Principy akreditace lůžkových zařízení, cíl, možnosti a současný stav v ČR a mezinárodní zkušenosti
19/ Role OTC léčiv a potravních doplňků pro maximalizaci účinku a minimalizaci rizik jak z pohledu kladného tak negativního
The goal of subject of clinical pharmacy care (CPC) is to improve knowledge and skills how to practice pharmaceutical care in hospital care, principles of management CPC, scientific background of it. Second goal is to exercise how to use data from impatient during his (her) stay in hospital. Clinical pharmacy care can be running for outpatients – we would like to focus on this subject to inpatients only and the students has opportunity discuss similar topics regarding outpatient is different subjects and mainly in Pharmaceutical care.
The subject CPC is focusing on implementation of scientific, historical and management aspects of CPC into the health care of hospital settings. It will be discussed principles of management of CPC hospital care. By the way is opportunity to discuss principles of management of hospitals, sharing of duties and responsibility by different professionals. It will be discussed different international models of relationships CPC to payers. It will be discussing algorithms of CPC for maximization of effect and minimization of risk during hospitalization and by prevention of risk during process of admission.
The teaching will focus on aspects of documentation of health care and how to manage it and how to protect data privacy use them for forensic reason, continuity , feedback and maximization and minimization of risk of pharmacotherapy in hospital settings and in process of admission and discharging. It will be discussed how to document clinical pharmaceutical care activity to management of particular hospital and to particular payer as well.
It will be discussed relevant data for maximization and minimization process and their misinterpretation regarding medication; allergic, personal, family histories, lab results and data form different diagnostic methods by individual patients and link them with EBM. The students will look for knowledge and skills how to solve DRP by elderly, children, patients with kidney or liver failure, patient with swallowing failure and with metabolic disorders.
The goal of subject of clinical pharmacy care (CPC) is to improve knowledge and skills how to practice pharmaceutical care in hospital care, principles of management CPC, scientific background of it. Second goal is to exercise how to use data from impatient during his (her) stay in hospital.
Clinical pharmacy care can be running for outpatients – we would like to focus on this subject to inpatients only and the students has opportunity discuss similar topics regarding outpatient is different subjects and mainly in Pharmaceutical care.The subject CPC is focusing on implementation of scientific, historical and management aspects of CPC into the health care of hospital settings. It will be discussed principles of management of CPC hospital care.
By the way is opportunity to discuss principles of management of hospitals, sharing of duties and responsibility by different professionals. It will be discussed different international models of relationships CPC to payers. It will be discussing algorithms of CPC for maximization of effect and minimization of risk during hospitalization and by prevention of risk during process of admission.
The teaching will focus on aspects of documentation of health care and how to manage it and how to protect data privacy use them for forensic reason, continuity , feedback and maximization and minimization of risk of pharmacotherapy in hospital settings and in process of admission and discharging. It will be discussed how to document clinical pharmaceutical care activity to management of particular hospital and to particular payer as well.It will be discussed relevant data for maximization and minimization process and their misinterpretation regarding medication; allergic, personal, family histories, lab results and data form different diagnostic methods by individual patients and link them with EBM.
The students will look for knowledge and skills how to solve DRP by elderly, children, patients with kidney or liver failure, patient with swallowing failure and with metabolic disorders.
This subject give oportunity to apply student´s knowledge from clinical pharmacy and how to use them in hospital settings in clinical pharmacy care. It will requred middle level of knowledge from clinical pharmacy only.
Deep knowlege will be required by state exam in specialisation of clinical pharmacy. Therefore it is recomended for this partucular specialization.
But we recomend this subject for specialization of social harmacy, while it is focussed on management of clinical pharmacy care as well and so to have possibility to study another tool to protect rational use of medicines.