Názvosloví léčiv
Faktory ovlivňující účinek léčiva
Chemická struktura léčiva jako základní předpoklad účinku
Fyzikálně-chemické vlastnosti a jejich význam pro účinek léčiva
Chemická struktura a její význam ve vztahu k biotransformaci léčiv. Racionální využití poznatků o metabolismu léčiv
Stereochemické aspekty účinku léčiv
Farmaceuticko-chemické aspekty u léčiv působících na centrální nervový systém, periferní nervový systém a vegetativní nervový systém
Farmaceuticko-chemické aspekty u léčiv působících na oběhovou a krevní soustavu
Farmaceuticko-chemické aspekty u léčiv ovlivňujících trávící a vylučovací soustavu
Farmaceuticko-chemické aspekty u chemoterapeutik bakteriálních a virových infekcí
Farmaceuticko-chemické aspekty u chemoterapeutik nádorových onemocnění
Farmaceuticko-chemické aspekty u vitaminů a hormonů
Farmaceutická chemie poskytuje ucelený obraz o léčivech a pomocných látkách chemického charakteru. Farmaceutická chemie je interdisciplinární věda na pomezí chemických (obecná, anorganická a organická chemie, fyzikální chemie) a biologických disciplín (biochemie, farmakologie, molekulární biologie, mikrobiologie, toxikologie).
Poznání a studium vztahů mezi strukturou a účinkem biologicky aktivních sloučenin (SAR), umožňuje absolventům tohoto typu studia samostatnou činnost ve všech oborech farmaceutického výzkumu. Obor Farmaceutická chemie lze chápat jako předmět s určitou spojovací funkcí mezi chemickými, biologickými a specificky farmaceutickými subdisciplínami.
Zvládnutí farmaceutické chemie spolu s dalšími vědomostmi umožňují v řadě případů vyslovit nejen predikci biologické aktivity, ale i dalších vlastností potřebných pro zacházení, uchování a praktické používání léčiv, poskytuje ucelený soubor znalostí, který umožňuje erudovanou spolupráci farmaceuta s dalšími specialisty ve farmaceutickém výzkumu či výrobě léčiv.