Charles Explorer logo
🇨🇿

Kosmetologie pro farmaceuty

Předmět na Farmaceutická fakulta v Hradci Králové |
GF251

Sylabus

1.      Úvod do kosmetologie pro farmaceuty o   postavení kosmetických přípravků mezi dalšími přípravky ve zdravotnictví, o   definice kosmetických přípravků (legislativa, označování, tvrzení), o   analýza termínů konvenční a přírodní kosmetika/biokosmetika, o   pomocné a účinné látky kosmetických přípravků.

2.      Kosmetické přípravky pro péči o zuby a dutinu ústní o   kosmetologické aspekty plynoucí z morfologie a (patofyziologie) dutiny ústní, o   technologie a klasifikace zubních past, ústních vod, ústních deodorantů a balzámů na rty, o   správné zacházení s kosmetickými přípravky a zásady dentální hygieny.

3.      Kůže jako cíl aplikace kosmetických přípravků o   morfologie a fyziologie kůže, o   rohová vrstva a kožní bariéra, o   vymezení používání dermokosmetickcýh přípravků, o   složky kůže ovlivňující účinek dermokosmetiky.

4.      Kosmetické přípravky na mytí a čištění pleti o   nečistota pokožky a její původ, faktory znečištění, o   hloubkové čištění pokožky, o   technologie a klasifikace přípravků na mytí a čištění (mýdla, pleťové vody/tonika, čistící/obličejové masky), o   správné zacházení s kosmetickými přípravky na mytí/čištění pleti.

5.      Kosmetické přípravky na patofyziologické změny pleti o   typologie pleti a klasifikace pokožky z kosmetologického pohledu, o   odborný přístup ke konkrétním typům pokožky (normální, mastná, suchá, citlivá pleť), o   technologie a klasifikace hydratačních kosmetických přípravků, přípravků na mastnou/aknózní a dětskou pleť, o   stárnutí kůže a technologie a klasifikace kosmetických přípravků na stárnoucí pleť.

6.      Kosmetické přípravky omezující působení UV záření o   kožní barvivo melanin, charakterizace a význam UV záření na lidský organismus a pokožku, o   kožní fototyp, slunění, ochranný faktor, o   technologie a klasifikace kosmetických přípravků omezujících působení UV záření, o   správné zacházení s kosmetickými přípravky „na opalování“.

7.      Kosmetické přípravky v péči o vlasy, vousy a nehty o   kosmetologické aspekty plynoucí z morfologie a (patofyziologie) vlasů, o   technologie a klasifikace kosmetických přípravků v péči o vlasy/vousy/nehty (vlasové šampony, kondicionéry, vlasové masky a tonika, balzámy na vousy, laky na nehty), o   depilatoria a přípravky určené k holení, o   správné zacházení s kosmetickými vlasovými přípravky.

8.      Kosmetické přípravky proti pocení a tělesnému zápachu o   kosmetologické aspekty plynoucí z morfologie a (patofyziologie) potních žláz, o   pot, pocení a jeho význam, hyperhidróza, o   technologie a klasifikace kosmetických přípravků proti pocení (antiperspiranty) a tělesnému zápachu (deodoranty), kosmetické přípravky v intimní hygieně, o   správné zacházení s kosmetickými přípravky proti pocení.

9.      Kosmetické přípravky v dermatologii o   kosmetologické aspekty plynoucí z patofyziologie vybraných kožních projevů (popáleniny/omrzliny, kožní rány, jizvy, strie, bradavice, atopická dermatitida, seborrhoická dermatitida, tetování, celulitida, pigmentové skvrny), o   technologie a klasifikace kosmetických přípravků na vybrané kožní projevy, včetně jejich správného zacházení.

Anotace

Cílem předmětu je poskytnout studentovi informace o postavení kosmetických přípravků ve zdravotnictví, jejich odlišení od léčivých přípravků, zdravotnických prostředků a doplňků stravy. Posluchač se seznámí s vybranými druhy kosmetických přípravků, jejich výrobou a použitím.

Absolvent předmětu by měl získat základní znalosti o složení, typech a způsobu užívání kosmetických přípravků. Bude také schopen určit základní postupy při péči o kůži, její deriváty a dutinu ústní z pohledu kosmetologa.